Taşımalı vurgun skandalı

Eğitim Güncel
Ahmet Fatih Erturan’ın haberi Buna rağmen, devletten özürlü çocukları okula taşımış gibi para aldıkları belirlendi. MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın engelli öğrenciler için açtığı taşımalı eğiti...
EMOJİLE

Ahmet Fatih Erturan’ın haberi

Buna rağmen, devletten özürlü çocukları okula taşımış gibi para aldıkları belirlendi.

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın engelli öğrenciler için açtığı taşımalı eğitim ihalesini alan bazı uyanıkların hem engelli öğrencileri taşımadığı hem de çocukları taşımış gibi devletten para aldıkları tespit edildi. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 3751 sayılı kanun kapsamında özel eğitim gerektiren engelli öğrencilerin okullara erişiminin sağlanarak devamlarının teşvik edilmesi amacıyla önemli bir proje hayata geçirdi. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ile “Özel Eğitime İhtiyaç Duyan Öğrencilerin Okullara Erişiminin Sağlanması İçin Ücretsiz Taşınması Projesi” kapsamında engelli öğrencilerin okula taşınmasına başlandı. Yeni eğitim döneminde de ihalesi yapılan taşımalı eğitim kapsamında ihaleyi alan şirketlerin paralarını devletten peşin almalarına rağmen engelli öğrencileri okullarına taşımadıkları ortaya çıktı.

Milli Eğitim inceleme başlattı

 İstanbul Üsküdar Rauf Orbay İlköğretim Okulu’nun engelli sınıfı da boş kalan sınıflardan birisi. Taşıma ihalesini alan şirketin engelli öğrencileri çoğu zaman sınıfa getirmediği tespit edildi. Aynı sıkıntının Ankara Gölbaşı’nda da yaşandığı belirlendi. Yaklaşık 10 yıldır Gölbaşı’nda taşımalı eğitimin ihalesini aynı şirket alırken, engelli çocuklarla ilgili ihale de bu şirkette kaldı. Ancak öğrencilerin çoğu zaman alınmaması üzerine durum şikayet konusu oldu ve Milli Eğitim inceleme başlattı. Veliler engelli çocuklara gelen servisin engelli öğrencilere göre uygun olmadığını, çocukların teslim edileceği refakatçinin de serviste bulunmadığını belirtiyorlar. Devletin servis ücretlerini üstlenmesinin alkışlanacak bir davranış olduğunu belirten bir öğrenci velisi “Devletimiz servis vermeseydi bile yine sırtımızda taşırdık. Şirket çocuğumu taşımadığı halde taşıyormuş gibi gösterip devletten para alıyor” dedi. Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit Karabulut, şirket hakkında derhal soruşturma başlatılarak şirketin sözleşmesinin fesh edilmesi için çalışmaları başlatacaklarını söyledi.

Star
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi