Tanzanya Bu Okulu Tercih Ediyor

Eğitim Güncel
Türk okullarının Afrika genelindeki başarısını baz alan Tanzanya Cumhurbaşkanı Jakaya Kikwete, Milli Savunma Bakanı Hüseyin Mwinyi ve daha birçok üst düzey bürokrat, çocuklarını bu okullara kaydettird...
EMOJİLE

Türk okullarının Afrika genelindeki başarısını baz alan Tanzanya Cumhurbaşkanı Jakaya Kikwete, Milli Savunma Bakanı Hüseyin Mwinyi ve daha birçok üst düzey bürokrat, çocuklarını bu okullara kaydettirdi.

Başkent Darüsselam’daki Feza Erkek Koleji‘nin Müdürü İbrahim Bıçakçı, ülkedeki ilk Türk okulunun 1998 yılında 20 öğrenciyle eğitime başladığını, Tanzanya devletinin tahsis ettiği arazilere kurulan yeni okullarla birlikte şu anda 1350 civarında öğrenciye ulaştıklarını kaydetti.

Türk okullarının çok kısa bir sürede ülkede ismini duyurduğunu, Tanzanya devletinin hazırladığı ortaokulu ve liseyi bitirme sınavlarında ilk sıralarda yer aldıklarını anlatan Bıçakçı, "Bu başarılardan dolayı çok kısa sürede ülke insanlarının dikkatini çektik. Okullarımızın bu başarısı devletin üst kademesindeki kişilerin de çocuklarını bize göndermesine neden oldu. Tanzanya Cumhurbaşkanı Jakaya Kikwete’nin kızı Mwanaasha Kikwete, kız kolejimizde birinci sınıf öğrencisi. Tanzanya Milli Savunma Bakanı Hüseyin Mwinyi’nin çocuğu, Milli Eğitim Bakanı’nın torunu okullarımızda eğitim görüyor" diye konuştu.