Suç batağından okul birinciliğine

Eğitim Güncel
Ceyhan Torlak’ın haberi   İzmir’de inşaat işçisi bir babanın 9 çocuğundan biri olarak İzmir’de dünyaya gelen Sedat D., henüz 14 yaşında lise 1. sınıf öğrencisiyken kötü arkadaş ...
EMOJİLE

Ceyhan Torlak’ın haberi  

İzmir’de inşaat işçisi bir babanın 9 çocuğundan biri olarak İzmir’de dünyaya gelen Sedat D., henüz 14 yaşında lise 1. sınıf öğrencisiyken kötü arkadaş çevresi nedeniyle bir hırsızlık şebekesinin eline düştü. Birçok suç işleyen genç, tam "Bu bataklıktan kurtuluş yok" derken, İzmir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şubesi ekipleriyle tanıştı. Genci, suç örgütünün elinden kurtaran polis, okul yöneticileri, öğretmenleri ve ailesiyle birlikte, suça karıştığı arkadaşlarından uzaklaşarak okuluna yönelmesini sağladı. Bu destekle bataktan çıkan ve bir daha suç işlemeyen genç, derslerine sımsıkı sarıldı. Okul Müdürü Yusuf İnceoğlu da sahip çıkıp elinden tutunca, 2011-2012 ders yılı sonunda bütün derslerinden 90 ile 100 arası notlar alarak geçen yıl okul birincisi olmayı başardı. Bu yıl da sınavlardan 100 puan alan genç, tekrar okul birincisi olma yolunda hızla ilerliyordu. Ancak geçmişi yakasını bırakmadı. İzmir 4. Çocuk Mahkemesi, işlediği bir hırsızlık suçundan 2 yıl hapis, konut dokunulmazlığını ihlal ettiği için ise 7 bin 200 lira para cezası verdi. Ceza da ertelenmeyince dosyası Yargıtay’a gönderilen Sedat D. karar onanırsa cezaevine girecek.

"ÜZERİME DÜŞENİ YAPTIM"
İzmir Barosunun sağladığı avukatı aracılığıyla karara itiraz eden 17 yaşındaki Sedat D. "Polisin desteğiyle kötü alışkanlıklarından kurtuldum ve artık suç işlemiyorum. Annem-babam, okul müdürüm ve öğretmenlerim de çok destek oldu. Ben de üzerime düşen görevi yaptım. Geçmişime sünger çektim ve doğru yolu buldum. Kötü alışkanlıklarımı bırakıp çalıştım ve okul birincisi oldum. En büyük hedefim de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanıp avukat olmak ve benim gibi suça karışan çocukları kurtarmak. Şimdi sıra devlette. Beni topluma kazandırmak istiyorlarsa bu kararı yeniden gözden geçirsinler. Geçmişte yaptığım hatalar yüzünden şimdi cezalandırılmak istemiyorum" dedi.

‘Şimdi örnek öğrenci’
 Toplum Destekli Polislik Şubesi’nden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Aral: "Herkes hata yapabilir. Önemli olan hatasını anlayıp, doğru yolu bulmasıydı. Büyük gelişme kaydetti ve herkese örnek oldu. Bundan sonra da desteği sürdüreceğiz."
 Baba İbrahim D: "Eski yaşamından sıyrılıp hayatında temiz bir sayfa açtı. İstedikten sonra başaramayacağı bir şey yok. Üniversiteyi kazanıp avukat olacağından hiçbir şüphem yok. Başarılarını gördükçe onunla gurur duyuyorum."
 Okul Müdürü Yusuf İnceoğlu: "Sedat’ı bildiğimiz için ona sonuna kadar sahip çıktık. Değişimi en çok kendisi istedi. Çünkü kendi istemedikten sonra biz hiçbir şey yapamazdık. Hukuk fakültesini hedefliyor. Biz de amacına ulaşabilmesi için hep birlikte onun yanındayız ve ona güveniyoruz."
 İzmir İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay: "Geçmişinde hatalar yapmış olan evlatlarımıza sahip çıktık. Gençler geleceğimizin teminatıdır."

Sabah