Sözleşmeli Öğretmenler İsyanda!

Eğitim Güncel
Eş durumu, hastalık ve olağanüstü nedenlerle ‘tayin’ isteyen sözleşmeli öğretmenler, Ankara’da kadronun 7 ile sınırlı tutulmasına tepki gösterdi. Başkent’te yüzlerce yeni okul ...
EMOJİLE

Eş durumu, hastalık ve olağanüstü nedenlerle ‘tayin’ isteyen sözleşmeli öğretmenler, Ankara’da kadronun 7 ile sınırlı tutulmasına tepki gösterdi. Başkent’te yüzlerce yeni okul açılmasına rağmen bu kadronun 7 ile sınırlandırılmasına kızan öğretmenler, “Hani kadrolu ile sözleşmeli öğretmen eşit haklara sahipti? Bu pozisyonlar kadrolu öğretmenler için mi boş tutuluyor” diye sordular.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, sözleşmeli öğretmenler için öngördüğü özür durumuna bağlı il içi ve il dışı tayin başvuru sonuçları yarın açıklanacak. Ancak sözleşmeli öğretmen ve yakınları, Bakanlığın kendilerini ikinci sınıf görmeye ve kadroluları kayırmaya devam ettiğini ileri sürüyor.

Başkent’te onlarca yeni okul açılmasına karşın hastalık, eş durumu gibi nedenlerle yer değiştirmek isteyen sözleşmeli öğretmenler için sadece 7 kontenjan ayrıldığına dikkat çekiyorlar. Bir öğretmen Ankara’nın ilçelerinden birinde görev yaptığını, her gün 2.5 saat yol gittiğini, 15 lira yol parası verdiğini belirtirken, “Eşim özel sektörde olduğu için yer değiştiremiyor. Çünkü benim görev yaptığım yerde iş bulması imkansız. Tayin isteyeceğim ama sadece 7 kişilik kontenjan vermişler” diyor.

Bir başka öğretmen yakını ise Ankara’da yüzlerce yeni okul açılmasına karşın sözleşmeliler için belirlenen sayıya tepki gösteriyor. Öğretmen yakını “Oysa 50 branş var. Her branşa bir öğretmen başvursa yine hiç şansımız olmayacak” diyerek umutsuzluğunu dile getiriyor. Bakanlığın, sözleşmeli – kadrolu ayrımı yapmadığını göstermesi için sınırlamayı kaldırmasını istiyor.

İşte o liste:

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi