Şişirilmiş notlar yakalandı

Eğitim Güncel
Bakanlık, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarına giren öğrencilerin aldığı puanlarla okullarında verilen notlar arasındaki farkı inceledi. Okul sınavı notu ile TEOG sınavı puanı...
EMOJİLE

Bakanlık, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarına giren öğrencilerin aldığı puanlarla okullarında verilen notlar arasındaki farkı inceledi. Okul sınavı notu ile TEOG sınavı puanı arasında dikkat çekici farklar ortaya çıktı. Habertürk’ün haberinde bazı öğrencilerin TEOG puanı 30 iken, okulda aynı dersten yapılan sınavlardaki notlarının 100 tam puan olduğu görüldü.

40 İLDE 200 OKUL

Geçen yıl ilk kez uygulanan TEOG ortak sınavları ile aynı dersten okulda yapılan diğer sınavları inceleyen bakanlık uzmanları, notlar ile oynandığını belirledi. Başta İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya, Diyarbakır olmak üzere yaklaşık 40 ilde 200’e yakın okulun notları “şişirdiği” belirlendi. Okul sınavı ile merkezi sınav arasında 20 puan ve üzeri fark olan okullar incelendi.

TEOG 30, OKUL SINAVI 100

Bazı öğrencilerin matematikten, MEB’in yaptığı ortak sınavda 30 puan, okulun yaptığı iki sınavda ise 100 tam puan aldığı ortaya çıkarıldı. Bu öğrencilere sözlü notu olarak da 100 verildiği görüldü. MEB, notları şişirdiği belirlenen okullara müfettiş gönderecek. Notlar bir kez daha incelenecek. İncelemeler sonucunda bazı okulların yönetici ve öğretmenlerine ceza verilebileceği belirtildi.

BİNLERCE SIRA KAYBETTİRİYOR

Hormonlu notlar öğrencileri yüzlerce hatta binlerce sıra öne geçiriyor ve gerçek not veren okulların öğrencilerini mağdur ediyor. Çünkü liselere geçişte kullanılan yerleştirme puanının hesaplanmasında TEOG sınavları yüzde 70 etki yaparken, öğrencilerin 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başar ı puanları yüzde 30 etkili. Hormonlu not verilen öğrencinin de yerleştirme puanı, adil bir not sistemi uygulayan okulun öğrencisine göre daha yüksek oluyor. Sınavda 700 tam puan alsa bile bir öğrenci okul notları düşük olduğu için, sınavda kendinden daha düşük alan ama okul notları 100 olan bir öğrencinin gerisine düşüyor. Bir okula da sınav başarısı yüksek olan değil, şişirilmiş notlara sahip öğrenci yerleşmiş oluyor.

FATURA ÖĞRETMENLERE KESİLDİ

Bu arada geçen yıl Galatasaray Lisesi’nde okuyan bir öğrencinin velisi ve avukat Aziz Demir bakanlığa hormonlu notlarla ilgili şikâyette bulundu. Üniversite sınavlarına giren kızının ve arkadaşlarının hormonlu notlarla sıralamada haksızlığa uğradıklarını örneklerle anlattı. Örneğin YGS- 4’te 60. sırada olan kızının okul notu eklendiğinde 118. sıraya düştüğünü söyleyerek “Sınavda çok başarılı çocuklar, hormonlu not veren okullar yüzünden yüzlerce hatta binlerce sıra kaybediyor” diyerek, bu okulların cezalandırılmasını istedi. MEB müfettişleri biri devlet 9 okulda hormonlu notu saptadı. Ancak fatura “organize değil” denilerek okulların öğretmenlerine kesildi. 9 okulun öğretmenlerine kusurlu davranmaktan 84 kınama, kayıtsızlık göstermek ve düzensiz davranmaktan 58 uyarma cezası verildi. Bu cezalardan 4’ü okul müdürlerine, 3’ü yardımcılarına kesildi. 7 öğretmense 30/1 oranında maaştan para kesme cezası aldı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme