Sınıf Yoksa Müdür Odaları Var!

Eğitim Güncel
Otizmli bireylerin eğitimine çocukluk döneminde başlanmasının, topluma uyumlarında büyük önem kazandırdığının vurgulandığı genelgede Çubukçu, okullarda atıl bulunan binaların derhal özel sınıfa dönüşt...
EMOJİLE

Otizmli bireylerin eğitimine çocukluk döneminde başlanmasının, topluma uyumlarında büyük önem kazandırdığının vurgulandığı genelgede Çubukçu, okullarda atıl bulunan binaların derhal özel sınıfa dönüştürülmesini istedi. Türkiye genelinde otizmli çocuklara yönelik 27 otistik çocuklar eğitim merkezi ile 5 iş-eğitim merkezi bulunuyor. Söz konusu merkezler bu tür öğrencilerin ihtiyacını karşılamaktan çok uzak. Bu nedenle yüzlerce öğrenci eğitim alamıyor. Yapılan araştırmada bu konuda en büyük sorunun mega kent İstanbul‘da olduğu anlaşıldı. İstanbul’da engel türü otistik ve zihinsel olan eğitime muhtaç çocukların sayısının 3 bin 237 olduğu belirlendi. Acil olarak konu ile ilgili çalışma başlatıldı.

SINIFA İHTİYAÇ VAR

Genelge doğrultusunda harekete geçen İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü çalışma başlattı. Yapılan çalışmada İstanbul’da özel eğitim için 263, bağımlı öğrencilerin eğitimi için 209 sınıfa ihtiyaç olduğu belirlendi. İhtiyaç duyulan ilçelerde sınıfların açılması için okul müdürleriyle çalışmalar yapıldı. İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurdukları ekiple evlerin tek tek tarandığını, rahatsızlığı bulunan öğrencilerin tespit edildiğini söyledi. Ata Özer, bu konunun çok hassas bir konu olduğunu belirterek, "İstanbul’da 3 bin 237 ailenin bu konuda rahatsızlığını dinledim. Sorunlarına çözüm bulmak için okul müdürleriyle toplantı yaptım. Bazı yöneticiler okullarının fizik yapılarının yetersiz olduğunu dile getirdi. Onlara ‘Okulunuzda müdür odası var mı?’ diye sordum? ‘Evet’ cevabı alınca, ‘odalarınızı sınıf yapacaksınız’ emrini verdim. Bu çocukların eğitimi için bekleyecek zamanımız yok. Okullar açıldığında 39 ilçemize yayılmış 472 sınıfımızda özel sınıflar hizmette olacak" diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme