Eğitim Güncel

Sınavlar artık tablet üzerinden yapılacak

Okullarda tabletlerin yaygınlaşmasıyla birlikte liseye geçiş sınavının yanı sıra yıl içinde yapılan yazılı sınavlar da tabletler üzerinden yapılacak. 2-3 yıl içinde uygulanacak olan sistem şöyle işleyecek: Öncelikle on binlerce sorunun..

Sınavlar artık tablet üzerinden yapılacak

Okullarda tabletlerin yaygınlaşmasıyla birlikte liseye geçiş sınavının yanı sıra yıl içinde yapılan yazılı sınavlar da tabletler üzerinden yapılacak.

2-3 yıl içinde uygulanacak olan sistem şöyle işleyecek: Öncelikle on binlerce sorunun yer alacağı merkezi bir soru havuzu oluşturulacak. Bu havuza bütün öğretmenler belirli bir ücret karşılığında soru hazırlayabilecek. Bu sorular komisyonlar aracılığıyla değerlendirilip havuza eklenecek.

Okullardaki öğretmenler bu soru havuzundan çekecekleri soruları kendilerine ait tabletler aracılığıyla sınav yapacağı öğrencilerin tabletine gönderecek. Öğrenciler ise yine tabletlerden soruları cevaplayarak öğretmeninin tabletine gönderecek. Bu sayede sınavların değerlendirilmesi daha çabuk olacak. Görüntülü soruların bile yer alacağı sistemde aynı sınıfta aynı sırada oturan öğrencilere bile farklı sorular sorulabilecek. Öğrenciler arasında eşitsizlik olmaması için sorular üzerinde çok küçük değişiklikler yapılacak. Böylelikle birbirinin kâğıdına bakarak kopya çekme dönemi de sona erecek. 

Türkiye

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL