Sınav Yaklaştı Ama Kitaplar Yok!

Eğitim Güncel
Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasındaki işbirliği protokolü gereğince Almanya’da 1995-1996 öğretim yılından bu yana verilen Açık Öğretim Lisesi ikinci dönem sınavları 22-23 Ma...
EMOJİLE

Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasındaki işbirliği protokolü gereğince Almanya’da 1995-1996 öğretim yılından bu yana verilen Açık Öğretim Lisesi ikinci dönem sınavları 22-23 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Ancak Suttgart’ta AÖL’ye kayıtlı öğrencilerin eline hala sınava hazırlanacakları kitaplar ulaşmadı. Bazı öğrencilere de kitapların eksik ulaştığı bildirildi. AÖL öğrencilerden Esra Uslu, 15 dersten sınava gireceğini ve hala kitaplarının gelmediğini ifade etti. Köln’deki Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa bürosunu aradığını ancak bir sonuç alamadığını söyleyen Uslu, "Bir seferinde İzlanda’da patlayan yanardağı sebep gösterdiler." dedi.

Esra’nın annesi Emine Uslu da Köln’deki büroyu aradıklarını belirterek, "Köln bürosunu aradım. Onlar Türkiye’yi aramamı söylediler. Birçok kez aradım fakat her seferinde gönderdik ya da göndereceğiz gibi baştan savıcı cevaplar verdiler. Yöneticiler duyarsız davranıyor. Sorumlular bulunup hesap sorulmal.ı" diye konuştu.

AÖL öğrencisi Merve Kara da kitap yüzünden mağdur olan bir diğer öğrenci. Kendisine kitapların içeriklerinin değişeceği bilgisini verdiklerini bundan dolayı ders çalışmadığını anlatan Kara, "Kitaplar geç gönderildi ve ders kitapları geldiğinde gördüm ki içerik değişmemiş. İçerik değişecek bilgisi bile mağduriyettir bence." şeklinde konuştu. 14 dersten sınava girecek olan Gülseven Yaşar ise "Cumartesi günü imtihana gireceğim. Kitaplarım geldi, fakat eksik geldi. Kardeşimin kitapları ise benden 9 gün sonra geldi. Eksik kitaplar için 3 defa aradım. Bürodan sağlıklı bilgi alamadım." diye konuştu.

Kitapları henüz ulaşmayan Uğur Karahan imkansızlıklar içinde hazırlanmaya çalıştığını ancak ciddi şekilde mağdur edildiğini düşündüğünü ifade etti. Mağduriyet yaşayan bir başka öğrencinin velisi Osman Yaşar da çocuğunun kitaplarının sınava iki hafta kala geldiğini vurgulayarak şunları söyledi: "Kitaplar eksik geldi. İki hafta içinde 14 dersten sınava girecek öğrenci sınava nasıl hazırlanacak? Kitabı gelmeyen öğrencilere Köln bürosundan internet sayfalarından indirmeleri tavsiye ediliyor. Öğrencilerden 400 Euro kayıt parası ve kitap parası alınıyor. Öğrenci derslerini internet sayfasındaki kitaptan indirecekse bu ücret neden alınıyor.”

AÖL MEZUNLARINA ÜNİVERSİTE YOLU AÇIK

Köln’de bulunan Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Bürosu, Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programı ile ilgili her türlü tanıtım, duyuru, ön kayıt, öğrenci işleri, sınavların ön organizasyonu ve postalama işlemlerini Anadolu Üniversitesi ve Açık öğretim Lisesi adına yürütüyor. Bu uygulamayla Almanya’da Abitur eğitimini tamamlayamayan, Hauptschule ve Realschule mezunlarını veya eğitimini yarıda bırakan gençler üniversiteye giriş imkanı elde ediyor. AÖL’den mezun olarak Lise (Gymnasium) diplomasına sahip olan bir öğrenci, Türkiye’de, Almanya’da ya da dilediği başka bir ülkede istediği bir üniversitede eğitimine devam edebilme imkanı elde ediyor.