Sınav Öncesinde 5 Altın Öneri

Eğitim Güncel
Uzmanlar bu dönemde sağlıklı bir beslenme programı ile hem sağlıkla ilgili sorunlardan korunma hem de doğru besin seçimi ile başarıyı artırmanın mümkün olduğunu belirtiyor. Hacettepe Üniversitesi̵...
EMOJİLE

Uzmanlar bu dönemde sağlıklı bir beslenme programı ile hem sağlıkla ilgili sorunlardan korunma hem de doğru besin seçimi ile başarıyı artırmanın mümkün olduğunu belirtiyor.

Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sevinç Yücecan sınav sabahı ve sırasında hangi besinleri yememiz gerektiği konusunda öğrencileri uyarıyor.

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğuna dikkat çeken Yücecan, buna rağmen en çok ihmal edilen öğünün de kahvaltı olduğunu belirtiyor.

Yapılan çalışmaların da kan şekerinin yeterli düzeyde olmasının öğrenme ve anımsamayı içine alan birçok beyin ve davranış işlevini düzenlediğini hatırlatan Prof. Dr. Yücecan, sağlıklı bir kahvaltının aritmetik işlemlerde ve dikkat gereken testlerde akademik başarıyı artırdığını sözlerine ekledi. Prof. Dr. Sevinç Yücecan, şunları ekledi: “Kahvaltı yapılmadan güne başlandığında kan şekerinin düşmesi, yorgunluk, baş ağrısı, dikkat dağınıklığı ve algı problemleri ortaya çıkabilir. Sınav öncesi ve sınav sabahında kahvaltıda özellikle besin çeşitliliğine önem verilmeli, tek tip beslenmekten kaçınılmalıdır.

Optimal beslenme için her öğünde dört ana besin grubundan çeşitli besinleri seçerek tüketmek gerekir ve özelikle sınav sabahı her günkü gibi kahvaltı edilmeli, alışılmıştan farklı bir mönü denenmemelidir.”

SINAVDAN ÖNCE DOYURUCU BİR KAHVALTI GİBİSİ YOK!

1. Her zaman, her öğün olduğu gibi sınav öncesi, sabahı ve sonrasında da vücudun gereksinimi olan besin öğeleri ve diğer sağlıklı öğeleri yeterli miktarlarda almak için her öğünde dört ana besin grubundan (süt ve ürünleri et, yumurta, kuru baklagil, sebze ve meyveler ve bunlardan elde edilen sebze ve meyve suları, tam tahıl ürünleri) önerilen düzeylerde tüketin.

2. Sabah kalktığınızda; süt, yumurta, peynir, tam tahıl ürünü ekmek, sebze-meyve ve sebze-meyve suları gibi dengeli bir sabah kahvaltısı edin.

3. Sınavdan bir gün önce şimdiye kadar yemediğiniz, bilmediğiniz yemekleri veya besinleri tüketmeyi denemeyin.

4. Eğer sınav öncesi dışarıda yemek zorunda kalırsanız, güvenli besin tüketin. Açıkta satılan, temizliğinden şüphe ettiğiniz besinleri tüketmekten özellikle kaçının.

5. Huzursuzluk, kalp çarpıntısı ve uykusuzluk gibi sağlık problemlerine yol açtığı için çay, kahve, kola yerine yüzde 100 meyve sularını tüketmeyi tercih edin. Su da için!

Star Gazete

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme