Sınav Maratonu Başlıyor

Eğitim Güncel
Okulların açılmasının Ramazan Bayramı sonrasına kalmasına rağmen, sınav sisteminde yapılan değişikliğin ardından üniversiteye girmek için YGS ve LGS olmak üzere iki basamaklı sınava girecek öğrenciler...
EMOJİLE

Okulların açılmasının Ramazan Bayramı sonrasına kalmasına rağmen, sınav sisteminde yapılan değişikliğin ardından üniversiteye girmek için YGS ve LGS olmak üzere iki basamaklı sınava girecek öğrencilerin dershanelerdeki ”sınav maratonu” başladı.

Son ÖSS tamamlanıp, yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenci ve velilerin üniversitelere kayıt telaşı başlarken, yükseköğrenim görmek isteyen gençleri ise yeni sınavın heyecanı sardı.

Sınav sistemindeki değişikliğin ardından Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) olmak üzere iki kademeli yapılacak sınava en iyi şekilde hazırlanmak isteyen öğrenciler, dershanelerde eğitime başladı.

YGS’ye nisan ayının ilk yarısında, LYS‘ye ise haziran ayının ikinci yarısında girecek öğrenciler, yeni sisteme alışmanın telaşını yaşarken, dershaneler de sistemi anlatmaya çalışıyor.

Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZDEBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü,  dershanelerde lise son sınıf öğrencileri için derslere başlandığını belirterek, mezun öğrencilerin ise eylül ayı itibariyle eğitime başlayacağını bildirdi.

Eğitime başlanmasına karşın kayıtların da devam ettiğini kaydeden Köprülü, dershaneye göre yıllık 500 ile 700 saat arasında değişen derslerin birim ücretlerinin 5-10 TL arasında olduğunu kaydetti.

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE YENİ SİSTEM

Üniversiteye girişte yeni sisteme geçildiğini hatırlatan Köprülü, sistemin yeni olmasına karşın ders içeriklerinin değişmediğini söyledi.

Dershanelerin yeni sisteme uygun dokümanlarını hazırladığını anlatan Köprülü, şöyle konuştu:
”Dershaneler yeni sisteme hazır. Sınavın iki aşamalı olması herhangi bir olumsuzluk yaratmayacak. İlk sınav nisan ayında yapılacağı için ikinci sınava fazla zaman kalmayacak. Bu nedenle sezon başından itibaren öğrenciler her iki sınava da çok iyi hazırlanacak. Ayrıca, öğrencilerin kafa karışıklığını önlemek için yeni sistemi anlatan broşürleri de kayıt yaptıran tüm öğrencilere dağıtıyoruz.”

SİSTEM ÖĞRENCİ KALİTESİNİ ARTIRACAK

Köprülü, yeni sistemin öğrencilerin yükünü biraz daha artıracağını belirterek, üniversite kazanmak isteyen öğrencilerin daha ciddi hazırlanması gerektiğini anlattı.

Yeni sınav şeklinin öğrencileri daha çok ders çalışmaya teşvik edeceğinin altını çizen Köprülü, ”Yeni sistemin üniversitelerdeki öğrenci kalitesini artıracağına inanıyoruz. Çünkü öğrenciler sınavı kazanmak için artık daha donanımlı olmak zorunda” diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme