Eğitim Güncel

Sahte diplomayla 20 yıl derse girdi

Trabzon’da yaklaşık 20 yıllık bir kadın öğretmen hakkında sahte diploma ile görev yaptığı iddiasıyla soruşturma açıldı. Milli eğitim Bakanlığı’nın sahte diplomalı öğretmenlere yönelik bu yıl başlattığı çalışma inanılmaz bir skandalı..

Sahte diplomayla 20 yıl derse girdi

Trabzon’da yaklaşık 20 yıllık bir kadın öğretmen hakkında sahte diploma ile görev yaptığı iddiasıyla soruşturma açıldı. Milli eğitim Bakanlığı’nın sahte diplomalı öğretmenlere yönelik bu yıl başlattığı çalışma inanılmaz bir skandalı ortaya çıkardı. Devlet okullarında görev yapan 830 bine yakın öğretmenin diplomaları geçtiğimiz aylarda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından incelemeye alınmıştı. “Sahte diplomalı” öğretmen ve çalışanların peşine düşen MEB müfettişleri, özellikle öğretmenlerin üniversite diplomalarını mercek altına aldı. YÖK’le yapılan anlaşma kapsamında kurulan “Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi” ile MEB’in merkez ve taşra teşkilatında muhtelif kadrolarda görevli personelinin yüksekokul, lisans, yüksek lisans ve doktora diploma bilgileri inceleme altına alındı.

GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLDİ
Bu çalışmalar neticesinde Trabzon’da R.G.S (45) isimli bir kadın öğretmenin yaklaşık 20 yıldan bu yana sahte diploma ile Dernekpazarı ilçesindeki bir okulda görev yaptığı tespit edildi. 4 çocuk annesi, eşi de kendisi gibi öğretmen olan kadın öğretmenin durumun tespit edilmesinin ardından hakkında açılan soruşturma neticesinde görevinden uzaklaştırıldığı öğrenildi. R.G.S.’nin Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümü’nden 1997 yılında mezun olduğuna dair diploma ibraz ettiği ancak bu diplomanın yapılan inceleme sonrasında sahte olduğu iddiasıyla inceleme başlatıldı. Konuyla ilgili bakanlık soruşturmasının sürdüğü, söz konusu öğretmenin ise iddiaları kabul etmediği belirtildi. Öte yandan İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de konunun bakanlık tarafından araştırıldığını belirterek olayla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.-Yenişafak

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL