Eğitim Güncel

Sabancı Vakfı’ndan 400 yeni öğrenciye burs

Sabancı Vakfı, 42 yıldır maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı üniversite öğrencilerine karşılıksız burs vererek eğitimlerini destekliyor. 2016-2017 eğitim yılında da lisans ve ön lisans düzeyindeki üniversite öğrencilerine karşılıksız burs desteği..

Sabancı Vakfı’ndan 400 yeni öğrenciye burs

Sabancı Vakfı, 42 yıldır maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı üniversite öğrencilerine karşılıksız burs vererek eğitimlerini destekliyor. 2016-2017 eğitim yılında da lisans ve ön lisans düzeyindeki üniversite öğrencilerine karşılıksız burs desteği sağlayacak olan Sabancı Vakfı, her yıl 400’ü yeni olmak üzere, toplamda 1.500’e yakın öğrenciye burs veriyor. Vakfın 42 yılda verdiği burs sayısı 42 bin 500’ü aştı.

Sabancı Vakfı Bursları, üniversiteye ilk girişte başlayıp, öğrenci mezun olana kadar devam ediyor ve her yıl Ekim-Haziran ayları arasında 9 ay süreyle nakit ödemeyi kapsıyor. Burs almaya hak kazanan öğrencilerin geri ödeme ya da mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmuyor.

Aylık burs tutarları, 2016-2017 eğitim yılında lisans öğrencileri için 450 TL, ön lisans öğrencileri için 220 TL olacak.

Bursiyerler, üniversitelerin Burs Komiteleri tarafından yapılacak değerlendirme ile adayların başarı durumları ve maddi desteğe olan ihtiyaçları esas alınarak belirlenecek.

Yeni yerleşen öğrencilere 4 farklı tip burs programı

Sabancı Vakfı üniversitelere yeni yerleşen öğrencilere yönelik dört farklı burs programı sunuyor.

Üniversiteye Giriş Bursu, Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) Sabancı Vakfı tarafından belirlenen taban puanları sağlayarak burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelere yerleştirilen öğrencilere veriliyor.

Kalkınmada Öncelikli İller Bursu, Sabancı Vakfı tarafından belirlenen 15 ilden birinde doğan ve ortaöğrenimini yine bu illerden birinde tamamlayarak LYS’de yerleştirme puanı ile sıralamanın en üstünde olan ve burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelere yerleştirilen her ilden 1’er öğrenci olmak üzere toplam 15 öğrenciye veriliyor.

Sabancı Vakfı-Vista Bursu, burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelerin meslek yüksekokullarına bağlı 2 yıllık “Turizm ve Seyahat Hizmetleri” ile “Turizm ve Otel İşletmeciliği” Bölümlerine belirlenen lise diploma notu ile sınavsız yerleştirilen öğrencilere veriliyor.

Engelli Öğrenciler Bursu; görme, ortopedik ve işitme engelli grupları içerisinde olup, LYS’de yerleştirme puanı ile sıralamanın en üstünde olan ve yurt içindeki devlet üniversitelerine yerleştirilen her engelli grubundan 5’er öğrenci olmak üzere toplam 15 öğrenciye veriliyor.

Burs kontenjanı tahsis edilen üniversiteler: Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul Teknik, İstanbul, Marmara, Orta Doğu Teknik ve Yıldız Teknik Üniversiteleri.

Burs başvuruları için son gün 14 Ekim

Sabancı Vakfı burslarına üniversitelerin burslarla ilgili birimlerinden temin edilecek başvuru formu ve istenen belgelerle başvuru yapılabiliyor. İlan edilen koşullara uygun öğrencilerin, burs başvurularını kayıt hakkı kazandıkları üniversitelerin öğrenci işleri ya da burs ofislerinin belirlediği bir tarih yoksa 14 Ekim 2016’ya kadar teslim etmeleri gerekiyor.

Burslar hakkında ayrıntılı bilgi www.sabancivakfi.org web sitesinden alınabiliyor. Sorular için [email protected] adresine ulaşılabiliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL