Özel okullar sisteme katılmak için teşviğe koştu

Eğitim Güncel
MİLLİ Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, özel okulda okumak isteyen 250 bin öğrenciye verilecek teşvik için başvuruların 25 Ağustos’a kadar uzatıldığını be...
EMOJİLE

MİLLİ Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, özel okulda okumak isteyen 250 bin öğrenciye verilecek teşvik için başvuruların 25 Ağustos’a kadar uzatıldığını belirterek, 2 bin 860 özel okulun sisteme girmek için başvurduğunu söyledi. Star gazetesinin haberine göre Yelkenci, 250 bin öğrenci için ayrılan teşvik sistemine girmek için şu ana kadar 2 bin 860 özel okulun başvurduğunu söyledi. Yelkenci, şunları kaydetti:

AB ve OECD düzeyine ulaşma

AB standartlarına uyum: 250 bin öğrencinin devlet teşvikiyle özel okullarda okumasının sağlanması, özel okullaşma oranının AB ve OECD düzeylerine ulaşması açısından çok önemli. Devletin üzerindeki eğitim yükünü de çok önemli oranda özel okullara kaydıracak.

Ücretin yarısı devletten: Teşvik miktarı, öğrenci başına okul öncesi için 2 bin 500, ilkokul için 3 bin, ortaokul ve lise için 3 bin 500, temel lise için de 3 bin TL olarak belirlendi. Okul ücretleri dikkate alındığında bu rakamların çok önemli olduğunu görüyoruz. Özel okul ücretleri 6 bin TL’lerden başlıyor, -dershaneden dönüşen okullarda bu rakam daha düşük- 15- 20 bin TL’ye kadar yükseliyor. Yüksek ücretli okullar için veliler zaten en çok yüzde 10-15, yani bizim verdiğimiz teşvik kadar indirim alabiliyorlardı. Şimdi fazladan bir o kadar daha devlet destek vermiş olacak. Ayrıca, özel okulların büyük kısmı bu rakamların altında ve bu okulların çoğunda da ücretin yarısına varan kısmını teşvik oluşturacak. Örnek gerekirse, yıllık ücreti 7 bin TL olan bir lisede okuyan öğrenci, bu rakamın 3 bin 500 TL’sini devletten alacak. Veliler mutlaka tercih yaptıkları okullarla özel şartlarını görüşmeliler. Yemek, servis, sosyal etkinlik ücretlerini konuşsunlar.

Başvuru süresi uzatıldı

-Başvuru süresi uzatıldı: Başvurular 8 Ağustos’ta başladı. Ancak ailelerin tatilde veya memleketlerinde olması nedeniyle başvuru yapamayan öğrenciler oldu. Bu nedenle kimsenin mağdur olmaması için başvuru süresini 25 Ağustos’a kadar uzattık.

-Dershaneler hızla dönüşüyor: Bu arada dershanelerden özel okula dönüşüm de hızla sürüyor. 1 Eylül 2015’e kadar olan başvuru sürecini yedi döneme ayırdık. İlk dönem olan Haziran-Temmuz 2014 arasında 463 başvuru aldık. Bunların 326’sı onaylandı, diğerleri evrak eksiklerini tamamlıyor. 1 Eylül’e kadar başvurabilecekler. İkinci başvuru dönemi ise yeni başladı ve şimdiden 67 başvuru aldık.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme