Onlar Şimdiden Üniversiteli!

Eğitim Güncel
Yaz tatillerinin belli bir bölümünü Trakya Çocuk Üniversitesi‘nde eğitime ayıran çocuklar, akranlarından çok önce üniversite sıralarına oturmanın ve eğlenerek öğrenmenin tadını çıkarıyorlar. Tra...
EMOJİLE

Yaz tatillerinin belli bir bölümünü Trakya Çocuk Üniversitesi‘nde eğitime ayıran çocuklar, akranlarından çok önce üniversite sıralarına oturmanın ve eğlenerek öğrenmenin tadını çıkarıyorlar.

Trakya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Trakya Çocuk Yaz Okulu, Trakya Eğitim Fakültesi ve Edirne Valiliği, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle haziran ayı sonlarında uygulamaya konulan Trakya Çocuk Üniversitesi’nin, çocuk öğrencileri için akademik dönemin sonuna yaklaşılıyor.

9-14 yaş öğrencilerini hedef alan projeyle, 612 çocuk, Trakya Çocuk Üniversitesi’nin logosundan esinlenerek, vagon adı verilen sınıflara (İngilizce, dijital sanat, müzik, bilişim, tarih, seramik, deney, sinema, matematik, kültürlere yolculuk, yaratıcılık, judo, bitkiler ve görsel sanatlar vagonları) hangilerini isterse kayıt olarak, akademik eğitimle tanışma fırsatını yakaladılar.

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hilmi İbar, yaz tatilinin yalnızca spor ve eğlenceden ibaret olmadığını göstermek amacıyla, fakülte öğrencilerinin girişimiyle projeyi başlattıklarını söyledi.

”Bilimin can sıkıcı bir yanının olmadığını göstermeyi” amaçladıklarını ifade eden Prof. Dr. İbar, ”Bu projede eğitim fakültesi yer aldı, gelecek yıllarda üniversitemizin tüm birimlerinin de katılımıyla daha genişletilmiş yapmayı planlıyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DEKİ İLK ÇOCUK ÜNİVERSİTELERİNDEN

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden ve proje yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Demirali Yaşar Ergin de, İstanbul Üniversitesi’nin çocuk üniversitesi projesiyle, Trakya Çocuk Üniversitesi projesinin aynı zaman diliminde başladığını belirterek, ”Anadolu üniversitelerine bakarsak projemiz ilk, Türkiye geneline bakarsak İstanbul Üniversitesi’yle aynı zamanda başladığımız için Türkiye’de de ilklerden. Bu yüzden gururluyuz” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Ergin, kar amacı gütmeyen amacının yalnızca eğitim olduğu bu projeyi genişletmek istediklerini kaydetti.

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi 4. sınıf öğrencisi ve proje koordinatörü Mustafa Kara ise, 21 Haziran’da başlayan projenin 20 Ağustosta tamamlanacağını belirtti.

Kara, çocuk üniversitesi öğrencilerinin günde 4-5 saat, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi akademik kadrosundan eğlenceli bir biçimde, eğitim aldığını ve çocuklardan, velilerinden aldıkları geri bildirimlerin çok olumlu olduğunu belirtti.

Kara, Trakya Çocuk Üniversitesi öğrencileri için eylül ayında mezuniyet töreni de düzenleneceğini kaydetti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme