Ön kayıt zamanı

Eğitim Güncel
Adaylar 24 Haziran’a kadar okul müdürlüklerine başvurarak ön kayıt yaptırabilecek. TEOG kılavuzunda bu liselere kayıtların 10 Temmuz’da tamamlanacağı belirtiliyor ancak ön kayıt tarihleri ve başvuru k...
EMOJİLE

Adaylar 24 Haziran’a kadar okul müdürlüklerine başvurarak ön kayıt yaptırabilecek. TEOG kılavuzunda bu liselere kayıtların 10 Temmuz’da tamamlanacağı belirtiliyor ancak ön kayıt tarihleri ve başvuru koşulları hakkında herhangi bir bilgi yer almıyor. Yapılan yenilik ise Bakanlığın 21 Mayıs’ta Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yayımladığı ‘Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Sınavı Giriş Belgesi’ ekinin ilk sayfasının altındaki not ile ortaya çıktı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, sayfanın en altında “Birden fazla güzel sanatlar lisesi veya spor lisesine müracaat eden öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılır” ifadesi yer aldı. Bu durumda yeteneğine ve kendisine güvenen, güzel sanatlar ya da spor lisesinde okumak isteyen öğrencilerin sadece bir okul seçerek 24 Haziran’a kadar gereken evrakları tamamlayıp okul müdürlüklerine ön kayıt yaptırması gerekiyor. Ön kayıt yaptırmayan adaylar bu liselere girişte gereken yetenek sınavına giremeyecek. İki liseye birden ön kayıt yaptıran adaylar ise her iki okulun yetenek sınavını kazansa bile herhangi birine kayıt yaptırma hakkını kaybedecek.

TEOG TERCİHİ İPTAL SEBEBİ

Yetenek sınavları 29 Haziran – 3 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Sınav sonuçları da 3 Temmuz akşamı duyurulacak. Kesin kayıtlar 10 Temmuz’da sona erecek.

Güzel sanatlar ve spor liselerinde eğitim almak isteyen adayların dikkat etmesi gereken noktalardan biri de TEOG ortak sınav sonuçları kapsamında tercih yapmamak. Bu liselerin herhangi birinin yetenek sınavlarına girip, kayıt yaptırma hakkı kazanan adaylar şansını bir de Anadolu liselerinde deneyerek 6-16 Temmuz tarihleri arasında tercih yaparsa güzel sanatlar ve spor liselerindeki kayıtları iptal edilecek. Bu liselere yerleşen ve kayıt yaptıran bir öğrenci daha sonra fikrini değiştirip Anadolu lisesine gitmek isterse nakil döneminde tercih yapabilecek.

GÜZEL SANATLAR VE SPOR LİSELERİ TAKVİMİ

Ön kayıt tarihi: 15-24 Haziran

Sınava girecek öğrencilerin listesinin yayımlanması: 25-26 Haziran

Yetenek sınavı tarihleri: 29 Haziran-3 Temmuz

Sınav sonuç listesinin ilanı: 3 Temmuz

Asıl kayıt başvuruları: 6-7 Temmuz

Yedek listeden kayıt tarihi: 8 Temmuz

Kayıt işlemleri son gün: 10 Temmuz

BAHÇEŞEHİR BATUM’DA ÜNİVERSİTE AÇTI

BAHÇEŞEHİR Üniversitesi (BAU) Global, Batum’da BAU International University Batumi’yi açtı. İlk yıl sadece tıp fakültesine yurtdışından öğrenci kabul edecek olan üniversite, önümüzdeki seneden itibaren Gürcistan’dan da öğrenci alacak. Vakıf üniversitesi olarak eğitim hayatını sürdürecek olan BAU International University Batumi’de başarılı öğrencilere farklı oranlarda burs imkanları sunulacak. 300 kontenjana sahip üniversiteye ilk yıl 50 öğrenci alınacak. İlerleyen dönemde ise sağlık bilimleri, diş hekimliği ve turizm alanlarında da fakülteler açılacak. Üniversitenin açılışında konuşan BAU Global Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel şunları söyledi: “Kurulduğumuz ilk günden itibaren uluslararası ilişkilere ayrı bir önem verdik. Öğrencilerimize Türkiye’de ve dünyada üniversite kavramının artık değiştiğini, kampuslara bağlı eğitimin yetersiz olduğunu anlattık. Dünyanın stratejik noktalarında kendi kampuslarımızı açarak bu anlayışımızı pekiştirdik. Şimdi de Batum’da, Gürcistan yasalarına göre diploma veren bağımsız bir üniversite kurarak uluslararası alandaki yatırımlarımıza bir yenisini daha ekledik. Bu Türkiye’nin vizyonunu, gücünü, bir Türk girişimcisinin cesaretini tüm dünyaya duyurmaktır.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme