Okula uyumu kolaylaştırmak için pratik ipuçları

Eğitim Güncel
Milyonlarca öğrenci için ders zilinin çalmasına sayılı günler kaldı. Yaz tatilinde kah açık havada oynayıp eğlenen, güneşin denizin tadını çıkaran, kah istediği saatte yatıp beslenme kurallarına dikka...
EMOJİLE

Milyonlarca öğrenci için ders zilinin çalmasına sayılı günler kaldı. Yaz tatilinde kah açık havada oynayıp eğlenen, güneşin denizin tadını çıkaran, kah istediği saatte yatıp beslenme kurallarına dikkat etmeyen çocuklar için artık günlük yaşantılarında disipline girme vakti geldi. Zira yaz özgürlüğü kısa bir süre sonra yerini ‘kurallar’ın kaçınılmaz olduğu eğitim-öğretim dönemine bırakacak. Örneğin uyku saatlerinden beslenme biçimine, arkadaşlarıyla zaman geçirmelerinden televizyon başında geçirdikleri zamana dek pek çok şey ister istemez değişeceğinden pek çok çocuğun keyfi kaçabilecek. Kimi ebeveynler bu zorlu sürecin sıkıntısını yaşarken, çocuğunuzun yaz döneminden okula geçiş sürecini kolaylaştırmak aslında o kadar da zor değil. Bazı basit kurallara dikkat etmek yeterli. Acıbadem International Hastanesi’nden Psikolog Yrd. Doç. Dr. Ferahim Yeşilyurt bu son günlerde okula uyumu kolaylaştırmanın yollarını anlattı.

•Uyku düzenini yerleştirin

Bütün yaz çoğunlukla istedikleri saatte yatıp istedikleri saatte kalktılar. Hal böyle olunca uyku düzeni tamamen ortadan kalktı. Ama artık çeki-düzen verme vakti geldi. Bugünlerde çocuğunuzun fiziksel alışkanlıklarını değiştirmek hatta yeni düzene kademeli geçiş yapabilmek için yeterli süreniz var. Akşamları daha erken yatması sabahları daha erken uyanmasını kolaylaştıracağından birkaç gün içinde uyumu sağlamış olacaktır.

•Ekran alışkanlıklarını değiştirin

Şüphesiz ne kadar kısıtlamaya çalışsanız da gün içerisinde bir yolunu buldu ve bilgisayar, tablet, televizyon derken ekran başında dilediği gibi zaman geçirdi. Ama artık kararlılıkla buna nokta koymanın vakti geldi. Okulların açılmasıyla derslerine odaklanması gerekeceğinden şimdiden sınırlama getirmeye bakın. Yasaklamak doğru bir çözüm olmadığı için çocuğunuza bu kısıtlamanın nedenini onu karşınıza almadan güzel bir üslupla açık bir şekilde ifade edin.

•Ders tekrarını sağlayın

Okul kitaplarını yeniden raftan indirmenin tam zamanı. Bugünden itibaren kısa sürelerle de olsa geçen yıl gördüğü derslerle ilgili en az iki deneme sınavı çözmesini sağlayın. Bu denemelerde yaptığı yanlış soruları belirleyerek bilgi eksiklerini gidermesine yardımcı olun. Geçen dönemi teşekkür hatta takdir belgesiyle tamamlamış olsa da, derslerini yeniden gözden geçirmesine ikna edin.

•Sağlık kontrolünü ihmal etmeyin

Çocuğunuz enerji ve keyfi yerinde görünebilir ama okul öncesi mutlaka fiziksel ve ruhsal sağlığını kontrol ettirin. Çocuk doktoru, göz doktoru, diş hekimi, işitme problemlerine karşı kulak-burun-boğaz uzmanına muayene ettirmek son derece önemli. Zira bazı göz hastalıkları sinsi ilerleyip hiç belirti vermeyebiliyor. İşitmesinde bir sorun olduğu da kontrolde tesadüfen ortaya çıkabiliyor. Dişinde olası bir sorun okul döneminde derslerinden geri kalmasına neden olabiliyor. Bu muayenelerle birlikte gerekiyorsa psikolog ile görüşmesini de organize edin.

Oda düzenlemeye dikkat

Okul açılırken iyi bir başlangıç yapmak için odasını ders çalışabilecek bir ortam haline getirmeye başlayın. Tatil dönemiyle birlikte raflara kaldırılan, çekmecelere, dolaba konulan ders kitapları yavaş yavaş alıştırarak yeniden masasının üzerine yerleştirilmeli. Yaz tatilinin verdiği rahatlıkla düzen açısından sizin de onun da çok da fazla dikkat etmediği odasının artık derli toplu hale getirilmesi okul disiplini kazandırılmasına da faydalı olacak.

•Liste oluşturmasını sağlayın

Çocuğunuza yaz tatili bitmeden yapmak istediklerinin bir listesini oluşturtun. Böylece okula sayılı günlerinin kaldığı bu dönemi çok daha bilinçli ve planlı geçirecektir. Yapmak istediklerini yazmak ve bu listeyi önünde görmek, harekete geçmesinde fayda sağlayacak ve zamanı daha verimli kullanmasına da katkıda bulunacaktır.

•Arkadaşlarıyla görüşmesini düzenleyin

Yaz tatili boyunca nasıl da birlikte eğlendiler, doya doya tatilin tadını çıkardılar. Sabah akşam demeden birbirlerine gelip gittiler, dışarıda zaman geçirdiler. Ancak artık yavaş yavaş birlikte geçirilen zamanı belirli sürelere çekmeye özen gösterilmeli.

Okul alışverişine birlikte çıkın

Psikolog Yrd. Doç. Dr. Ferahim Yeşilyurt “Okul alışverişine birlikte çıkmak, çocuğun okul havasına girmesine katkı sağlayacaktır. Okul alışverişinde aile bütçesine uygun aynı zamanda ders çalışmaya motive edecek malzemeler alın” diyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme