Eğitim Güncel

Okul alışverişinde nelere dikkat edilmeli?

TÜSODER Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni eğitim-öğretim döneminin yaklaşmasıyla velilerin alışveriş telaşına kapıldığını, ailelerin bütçelerine uygun ekonomik malzeme satın alabilmek için araştırmalar yaptığını söyledi. Velilerinin okul..

Okul alışverişinde nelere dikkat edilmeli?

TÜSODER Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni eğitim-öğretim döneminin yaklaşmasıyla velilerin alışveriş telaşına kapıldığını, ailelerin bütçelerine uygun ekonomik malzeme satın alabilmek için araştırmalar yaptığını söyledi.

Velilerinin okul alışverişlerinde dikkatli olması gerektiğine işaret eden Ağaoğlu, bu dönemde bazı fırsatçıların standartlara uymayan okul malzemelerini piyasaya sürdüğünü savundu.

Ağaoğlu, öğrencilerin sadece kırtasiye değil, kıyafet ihtiyaçlarının da bu dönemde arttığını dile getirerek ‘Veliler, kırtasiye ve okul kıyafetlerinde kaliteyi araştırsınlar, satın alacakları ürünün üzerindeki üretim menşesine dikkat ederek Uzak Doğu’dan gelen kalitesiz ürünlerden uzak dursunlar. Buralardan gelen zararlı ürünlerin piyasada olduğu tespit edildi’ dedi.

Ailelerin okul alışverişine çıktığında çocuklarına tasarrufu öğretmesi gerektiğini vurgulayan Ağaoğlu, şöyle devam etti:

‘Veliler, kalitesiz ürünleri çocuklarına giydirmemek ve kullandırmamak için dikkatli davransınlar. Özellikle kokulu, renkli ürünlerden uzak dursunlar. Bu ürünlerde ucuz, koku ve renk verici maddeler kullanılıyor. Şüpheye düştükleri takdirde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı birimlerine o işletmeyi şikayet etsinler. Kalitesiz ürün almanın ayrıca çocuklara da kötü örnek olduğu unutulmamalıdır.’

‘Sağlığı tehdit ediyor’

Ağaoğlu, beslenme çantalarından kalem kutularına, ayakkabılardan çeşitli oyuncaklara kadar bütün okul malzemelerinin çocukların sağlığını tehdit edebildiğine dikkati çekerek ‘Yapılan araştırmalarda kalitesiz ürünlerde böbrek, karaciğer ve safra kesesi gibi iç organlara zarar veren maddeler tespit edilmiş, hatta kırtasiye ürünlerinde ve giysilerde bulunan bazı maddelerin kısırlığa da sebep olduğu saptanmıştır’ diye konuştu.

Alışveriş sırasında çocukların her isteğinin alınmamasının önemine değinen Ağaoğlu, şunları kaydetti:

‘Zararlı kimyasallarla üretilmiş kırtasiye ürünlerinin piyasada olduğuna yönelik duyumlarımız var. Alınacak ürünlerde TSE ve CE işaretlerinden en az birinin bulunmasına veya ürünlerin AB tarafından güvenlik göstergesi kabul edilmiş normlara uygun olmasına dikkat edilmeli. Bu anlamda şüpheye düşen veliler, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı temsilciliklerine başvurmalı, incelettikleri ürünlerin toplatılmalarını sağlayabilirler. Alınan kalitesiz bir kalemi çocuğun yazı yazarken kullanması, okula yeni başlayan öğrencilerin bunları ağızlarına sokmaları gelecekte ciddi hasarlar ortaya çıkarabiliyor.’

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL