Öğrencileri Bekleyen 3 Tehlike

Eğitim Güncel
Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Recep Akdur, öğrencilerin okulda sağlık problemleri ile karşılaşabileceğine dikkat çekerek, “Çocukları okullarda üç grup sağlık sorunu bekliyor. Bunlar solunum yolu...
EMOJİLE

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Recep Akdur, öğrencilerin okulda sağlık problemleri ile karşılaşabileceğine dikkat çekerek, “Çocukları okullarda üç grup sağlık sorunu bekliyor. Bunlar solunum yolu enfeksiyonları, ishalli hastalıklar ve kas iskelet sistemi sorunlardır” dedi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabillim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, ANKA’ya yaptığı açıklamada çocukları okulda hastalıkların beklediğini ifade ederek velileri uyardı.

KALABALIK SINIFLAR SAĞLIK SORUNUNU TETİKLİYOR

Prof. Dr. Akdur, kalabalık sınıf ortamına girilmesi nedeniyle çocukların okullarda sağlık problemleri yaşayabileceğini öne sürerek, bu sağlık problemlerini şöyle açıkladı:
“Çocukları okulda bekleyen başlıca üç grup sağlık sorunu vardır. Bunların birincisi kalabalık sınıf ortamına girilmesi nedeniyle; nezle, grip, tonsillit ve zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonlarıdır. İkincisi su, gıda ve el temizliğine dikkat edilmemesi nedeniyle meydana gelen ishalli hastalılardır. Üçüncü grubu ise yine yaşın ve kalabalık ortamın getirdiği düşme, çarpma ve benzeri nedenlerle oluşan; kırık, çıkık, burkulma ve yaralanma gibi kas iskelet sistemi sorularıdır.”

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Prof. Dr. Akdur, çocukları okulda bekleyen solunum yolu enfeksiyonları, ishalli hastalıklar ve kas iskelet sistemi gibi sağlık sorunlarına karşı alınabilecek önlemleri ilişkin ise; “Bunlara karşı alınacak önlemler aslında çok basit ve belli. Nezle grip ve zatürre için yani birinci grup için en önemli tedbir hasta olan çocukların veliler tarafından okula gönderilmemesidir. Anne ve babalar çocuklarını okula göndermeden önce mutlaka ateşini ölçmeli ve yüksek ateşi olan çocuklar,öksüren hapşıran çocuklar kesinlikle okula gönderilmemelidir.Aynı şekilde öğretmenler öğrencilerine dikkat etmeli ve hasta olduğunu düşündüğünde kesinlikle sınıfa almamalı ve okul revirine göndermelidir.İshalle seyren hastalıklara karşı yani ikinci grup için açıkta satılan yiyeceklere müsaade edilmemesi ve çocuklara el temizliği öğretilmesi gerekir. Okuldaki suyun hem yeterli hem de sağlıklı olması da çok önemli. Yaralanmalara karşı ise okul binası ve içinin uygunluğu yanında, bahçe ve çevre de çok önemli. Ayrıca çocuklara ani ve dikkatsiz hareketlerden kaçınma alışkanlığı kazandırılmalı” şeklinde konuştu.

“OKUL KANTİNLERİ SAĞLIKSIZ BESLENMEYE YÖNLENDİRİYOR”

Okul kantinlerinin çocukları sağlıksız beslenmeye yönlendirdiğini savunan Prof. Dr. Akdur, öğrencilerin kantin alışverişinde nelere dikkat etmesi gerektiğini ise şöyle belirtti:
“Okul kantinleri çocukları boyalı içeceklere ve şekerli gıdalara yönlendiriyor. Süt ayran ve meyve tüketimini adeta zorlaştırıyor. Öğrenciler , sebze ve meyve hariç ambalajlı olmayan hiç bir gıdayı tüketmemelidir. Çekingen davranmamalı ambalaj üzerindeki marka, ve diğer bilgileri kontrol etmeyi öğrenmelidir. Özellikle gıdaların son kullanma tarihine çok dikkat edilmelidir.”

“TENEFÜSLERDE SINIFTA KALMAYIN”

Son olarak ise öğrencilerin teneffüslerde sınıf dışına çıkmasını öneren Prof. Dr. Akdur, bedeni hareket ettirmenin kan dolaşımını olumlu etkilediğini kaydederek, “Öğrenci sağlığı için okuldaki dinlenme ve spor saatleri çok önemlidir. Öğrenciler teneffüslerde mutlaka dışarı çıkmalı ve temiz hava almalı ve beden hareket ettirilerek kan dolaşımı tazelenmelidir. Bazı öğrenciler tenefüslerde dışarı çıkmadığı gibi çeşitli mazeretlerle spor saatlerine de katılmamaktadır, bu çok sakıncalıdır. Öğretmenler tenefüslerde tüm öğrencilerin dışarı çıkmasını ve tazelenmelerini sağlamalıdır. Öğrencinin bunu yapması için okul bahçe ve çevresinin öğrenciyi teşvik edecek güzellik ve düzenlilikte olması gerekir” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme