Öğrenciler Üniversiteleri Anlattı

Eğitim Güncel
Bilkent Üniversitesi öğrencilerinin organize ettiği ”Genç Akademi” isimli öğrenci topluluğu, ÖSS tercihi yapacak adaylar için kurduğu internet sitesinden Türkiye’nin çeşitli üniversi...
EMOJİLE

Bilkent Üniversitesi öğrencilerinin organize ettiği ”Genç Akademi” isimli öğrenci topluluğu, ÖSS tercihi yapacak adaylar için kurduğu internet sitesinden Türkiye’nin çeşitli üniversitelerini ”öğrenci gözüyle” tanıtıyor.

Sitede, üniversitede okuyan öğrenciler, yeni adaylara üniversitenin teknik, akademik ve sosyal olanaklarını görüntülerle anlatıyor.

Adaylar ayrıca, Türkiye’den 1500 öğrencinin üniversitesiyle ilgili görüşlerini açıkladığı istatistiklere de ulaşabiliyor.

Bilkent Üniversitesi Oerational Research Klübü Başkanı Taylan Ersan, 4 yıl önce kurdukları Genç Akademi’nin her yıl ulusal ve uluslarararası düzeyde organizasyonlar yaptığını anlattı.

Dünya üniversiteleri hakkında çeşitli kuruluşların çok sayıda inceleme yapmasına karşın, bu araştırmalarda dolaylı olarak öğrenci görüşlerine yer verildiğini söyleyen Ersan, bu durumun objektif olmayan sonuçlar doğurduğunu ifade etti. Bu nedenle harekete geçtiklerini belirten Ersan, ”Öğrencinin penceresinden bakılan üniversite bakışının bir taraftan tercih yapacak adaylara ve başta yöneticiler olmak üzere üniversitelerin diğer paydaşlarına da yol göstereceğine inanıyoruz” dedi.

1525 ÖĞRENCİNİN KATILDIĞI ANKET YAPTILAR

Ersan, Türk üniversitelerini öğrenci gözüyle değerlendirmeyi amaçlayan anket çalışmalarında, Türkiye’deki 18 üniversiteden 1525 üniversite öğrencisiyle görüşmeler yaptıklarını bildirdi.

Objektif kriterler içeren çok sayıda sorunun yöneltildiği öğrencilerin üniversitenin öğretim üyesi, eğitim kadrosu, teknik ve sosyal olanaklarıyla ilgili 80 ayrı konuda görüş bildirdiğini dile getiren Ersan, bu görüşleri değerlendirmeye aldıklarını ve bu üniversitelerle ilgili sonuçlar çıkardıklarını aktardı.

Ersan, bu yılki ilk çalışmanın ardından gelecek yıl, Avrupa ve ABD’deki bazı üniversite öğrencilerini içine alacak geniş kapsamlı bir çalışmayla Türk üniversiteleriyle bu üniversiteleri karşılaştıracaklarını ve bir kitapçık hazırlayacaklarını bildirdi.

Çalışmanın dünyadaki diğer üniversiteleri de kapsadığında, yaklaşık 1000 öğrencinin görev alacağı büyük bir inceleme yapacaklarını kaydeden Ersan, ”Bu çalışmanın benzeri 35 yıldır Amerika’da yapılıyor. Öğrenci değerlendirmelerinin yer aldığı kitap her yıl Yale Üniversitesi tarafından kitaplaştırılıyor. Anket sonuçlarının üniversite tercihi yapacak öğrenci ve velileri tarafından her yıl önemli bir bilgi kaynağı olarak kullanılacağını öngörüyoruz” dedi.

”ÖĞRENCİLER, ÜNİVERSİTELERİNİ ANLATIYOR”

Ersan, anket değerlendirmelerinin yanı sıra, bu yıl üniversite tercihi yapacak öğrenciler ve veliler için yaklaşık 45 kişilik bir ekiple 18 üniversitenin öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin görüşlerinin yer aldığı birwww.genc-akademi.orgisimli bir internet sitesi hazırladıklarını bildirdi.

Sitede üniversite öğrencilerinin üniversitenin imkanlarını, teknik ve sosyal olanaklarını anlattığı video kayıtlarının bulunduğunu anlatan Ersan, ayrıca anketlerle öğrencilerin ”en iyi” olarak belirlediği öğretim üyelerinin de eğitimle ilgili görüşlerine yer verdiklerini dile getirdi.

Ersan, kurdukları siteyle ilgili şöyle konuştu:

”Bizler, bir üniversitenin en iyi kendi öğrencileri tarafından değerlendirilebileceğini düşündük. Uluslararası kriterlerden Nobel ödülü almış bir öğretim üyesine sahip bir üniversite, sıralamalarda üstlere taşınıyor. Ama çoğu ödüllü akademisyen, öğrencilerin derslerine girmiyor. Bu nedenle hem anket sonuçlarımızın hem de görsel materyallerin sağlıklı tercih için objektif veriler sunduğunu düşünüyoruz.

Sitemizde, üniversitelerin 5 mühendislik bölümü ile iktisadi ve idari bölümler, fen bölümleri ve hukuk gibi bölümleriyle ilgili öğrenci görüşlerine yer veriyoruz. Ayrıca 18 üniversiteden 1525 öğrencinin katıldığı ve üniversitelerin değerlendirildiği anket sonuçlarına da bu siteden ulaşmak mümkün.

Ersan, çalışma verilerinin ÖSS tercihi yapacak öğrenciler için olduğu kadar, çalışmayı izleyen üniversite yönetimi ve öğretim üyeleri için de önemli veriler içerdiğine dikkati çekti.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme