Öğrenciler ‘Babaanne’ye Emanet!

Eğitim Güncel
Kayseri’de 16 yıldır servis şoförlüğü yapan Sevim Aydın, öğrencilerin babaannesi gibi. "Taşıdığım ilk çocuklar şimdi anne-baba oldu" diyen Aydın, mesleğe eşinin taksisinde başlamış anc...
EMOJİLE

Kayseri’de 16 yıldır servis şoförlüğü yapan Sevim Aydın, öğrencilerin babaannesi gibi. "Taşıdığım ilk çocuklar şimdi anne-baba oldu" diyen Aydın, mesleğe eşinin taksisinde başlamış ancak bugün 5 servis aracı, 8 çalışanı var. Kayserili Sevim Aydın (54), genç yaşta evlendi, Hava İkmal Komutanlığı’nda sivil işçi olarak görev yaptı. 16 yıl önce emekli olduğunda, "Gencim" diye düşünerek yeni bir iş arayışına girdi. 2 çocuk annesi Aydın, eşinin taksisini öğrenci servisi olarak çalıştırmaya başladı. Zaman içinde taksiden minibüsün direksiyonuna geçti. Serüven bugüne kadar, servis şoförlüğü ile devam etti. Sevim Aydın, 16 yıldır kesintisiz olarak aynı ilköğretim okulu öğrencilerini, 9 yıldır da bir anaokulunun miniklerini taşıyor. Aydın, velilerin başta mesafeli yaklaştığını ancak sonra alıştığını söyleyerek, "Çocukları çok seviyorum. İşimi severek yapıyorum. Onların babaannesi gibiyim. Konuşur, dertlerini dinlerim. Veliler de çocuklarını bana güvenle veriyorlar. İlk taşıdığım çocuklar anne baba oldu, şimdi onların çocuklarını taşıyorum. Hepsiyle aile gibi olduk" dedi.

ÜCRETSİZ MÜZE GEZİSİ

Aydın, "Kadınlar daha dikkatli çalışıyor. Bu, şoförlükte de öyle. ‘Kadınlar iyi araba kullanamaz’ diye bir kural yok" diye ekledi. 1977’de ehliyet aldığını belirten Aydın, "Her gün direksiyon başında olmama rağmen, ne bir kaza yaptım ne de ceza yedim" şeklinde konuştu. Çocuk gelişiminde çevrenin etkisinin çok fazla olduğunu belirten Aydın, "Toplumun çocuğunu toplum eğitmeli. Servisimde geleceğin cumhurbaşkanını, valisini taşıyor olabilirim. Çocuklar kadın şoförle tanışınca kadınların da erkeklerle eşit olduğu fikrini genç yaşta benimsemiş oluyor" diye konuştu. Öğrencileri müzelere, tarihi yerlere de ücretsiz götürdüğünü belirten Aydın, mesleğe pek çok yeniliği de ilk kendisinin getirdiğini söyledi. Aydın, "Yasada yokken servislere rehber öğretmen ve emniyet kemeri koydum. Diğer servisçiler kabullenmiyor, masraf olduğunu söylüyorlardı. Yasa çıkınca mecbur kaldılar" dedi. Eşi Sevim Aydın’ın mesleğe adım atması ile işi büyüttüklerini söyleyen, kendisi de servis şoförü olan Temel Aydın ise "Sevim’in bana çok katkısı oldu. Şu anda 5 servis aracımız ve taksimiz var. Yanımızda 8 kişiyi çalıştırıyoruz. Bugünlere eşim sayesinde geldik. Bütün yük onun üstünde. Kadın eli değen her yer güzelleşir" diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi