Öğrenci harçlarının devlete maliyeti ne kadar?

Eğitim Güncel
Başbakan Yardımcısı Arınç, Bursa Teknik Üniversitesi’nin (BTÜ) 2012-2013 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde kaldırılan harçların maliyetini açıkladı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 3,5 mily...
EMOJİLE

Başbakan Yardımcısı Arınç, Bursa Teknik Üniversitesi’nin (BTÜ) 2012-2013 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde kaldırılan harçların maliyetini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 3,5 milyonun üzerinde öğrencinin harçların kaldırılmasından istifade ettiğini, bunun mali karşılığının 1,3 katrilyon olduğunu belirterek, "Şimdi biz, üniversite öğrencisi harç yatırmayınca, o para da üniversitelerin bütçesine geçmeyince, bu üniversitelere biz para vereceğiz. Yani 1,3 katrilyonluk kısmını tekrar hazineden bütçelerine koymak suretiyle karşılayacağız" dedi.

"1,3 katrilyondan vazgeçiyoruz"

Harçlar konusunda çok önemli bir adım attıklarına da değinen Arınç, bunun açıklamasını da kendisinin yaptığını hatırlattı. Arınç, harçların kaldırılması konusunun geçmişten beri düşünüldüğünü ifade ederek, şunları söyledi:

"Bugün bu harçlar kaldırıldı, ikinci öğretim hariç. İkinci öğretimde katkı payı, ‘harç’ tabiri yok. Dolayısıyla Bakanlar Kurulu’nun kararıyla kalkması gereken şey harçlardı. Onu birinci öğretimden ve açık öğretimden kaldırmış olduk. Birisinde 1 milyon 900 bin öğrenci var, birisinde 1 milyon 500 bin öğrenci var.

Yanlış hatırlamıyorsam, 3,5 milyonun üzerinde öğrenci doğrudan harçların kaldırılmasından istifade etti. Bunun mali karşılığı ne biliyor musunuz? 1,3 katrilyon (1,3 milyar TL). Aslında bu parayı yatıranlar üniversiteye katkı sağlamış oluyordu.

Bizim hazinemize para gelmiyordu. Bunu üniversite alıyor, yine öğrenciler için kullanıyordu.
Şimdi biz, üniversite öğrencisi harç yatırmayınca, o para da üniversitelerin bütçesine geçmeyince, bu üniversitelere biz para vereceğiz. Yani 1,3 katrilyonluk kısmını tekrar hazineden bütçelerine koymak suretiyle karşılayacağız.

Yunanistan’ın, Portekiz’in, İspanya’nın, İrlanda’nın, İzlanda’nın, borçlarını döndüremediği, maaşlarını ödeyemediği, kamuya her gün zamlarla kemerleri sıkıp isyanları çıkardığı bir yerde, biz elimizdeki 1,3 katrilyondan vazgeçiyoruz.

‘Biz bunu tekrar bütçe imkanlarıyla karşılayacağız’ diyoruz. 3,5 milyon öğrencinin istifade ettiği, 450 bin öğrencinin ikinci öğretimde bulunması nedeniyle şimdilik istifade edemediği bir konuyu Türkiye’de bir devrim olarak görmemiz mümkündür."

Arınç, Bursa Teknik Üniversitesi’nin (BTÜ) 2012-2013 eğitim öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, 2002 yılı sonunda 90 civarında üniversite olduğunu hatırlatarak, bugün ise üniversite sayısının 168’e ulaştığını, bunun 103’ünün devlet, 65’inin de vakıf üniversitesi olduğunu belirtti.
Bu sayının önümüzdeki günlerde belki bir miktar daha artacağını ifade eden Arınç, "Demek ki 10 yıl içinde üniversite sayısını ikiye katlamış bir Türkiye ile karşı karşıyayız" diye konuştu.

Arınç, Milli Eğitime 2002’de bütçeden ayrılan payın 7 katrilyon olduğunu, 2011-2012’nin bütçesinde ise bu rakamın 5 kat artışla 39 katrilyonu bulduğunu kaydederek, son 6 yıldır Milli Eğitime ayrılan bütçenin, Milli Savunma bütçesini geçtiğini, bunun Türkiye açısından çok olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti.
Arınç, Türkiye’deki 168 üniversitede 3 milyon 600 bin civarında öğrencinin eğitim gördüğünü, bunun Türkiye’nin nüfusunun ne kadar genç olduğunu gösterdiğini vurgulayarak, "Eğer, bu genç nüfusa nitelikli bir eğitim verilebilirse geleceğinizi garanti altına almış olacaksınız" dedi.

DünyaBülteni