Eğitim Güncel

Nabi Avcı’dan NTV’de atamalarla ilgili açıklama

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ”Bölgemiz, bütün Ortadoğu doğrusu deyim yerindeyse at izinin it izine karıştığı kimin kimin adına ne yaptığının belli olmadığı kargaşa döneminden geçiyor” dedi. Öğretmen atamalarıyla..

Nabi Avcı’dan  NTV’de atamalarla ilgili açıklama

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ”Bölgemiz, bütün Ortadoğu doğrusu deyim yerindeyse at izinin it izine karıştığı kimin kimin adına ne yaptığının belli olmadığı kargaşa döneminden geçiyor” dedi. Öğretmen atamalarıyla ilgili de konuşan Bakan Avcı, ”Şubatta 20 bin öğretmen ataması daha istiyoruz” ifadesini kullandı.

Bakan Avcı’ya yöneltilen sorular ve alınan cevaplar şöyle;

Temmuz ayından bu yana Türkiye’nin öncelikli gündemi terör olayları… Son olarak Ankara’daki 102 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı ve Dağlıca ile Tunceli’den gelen şehit haberleri…1 Kasım’a giderken nasıl bir tablo öngörüyorsunuz?

Öncelikle bu terör olayların hayatını kaybeden bütün yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. İçlerinde öğretmenler var, öğrencilerimiz var dolayısıyla biz milli eğitim camiası olarak bu son olaydan çok etkilendik.

Bölgemiz doğrusu deyim yerindeyse at izinin it izine karıştığı kimin kimin adına ne yaptığının belli olmadığı kargaşa döneminden geçiyor bütün Ortadoğu. Irak’taki rejim değişikliğinden sonra, daha sonra Suriye’de bölge gerçekten pek çok yabancı istihbarat örgütünün at oynattığı kargaşa alanına dönüştü. Dolayısıyla Türkiye’ye de bunun yansımaları oluyor. Ankara saldırısı gibi büyük çaplı organizasyonların öyle 3-5 maceraperestin kendi kafalarıan göre yapacakları işler olmadığı çok açık.

Ankara’daki bu patlama ile ilgili hükümete yönelik eleştiriler de var. Canlı bomba saldırısını gerçekleştirenlerin takip edilmesine rağmen önlenememesi gibi eleştiriler var.

Böyle bir şey söz konusu değil. Bu tür operasyonları gerçekleştirenler çok kademeli çalışırlar. Tetikçinin arkasında onun arkasında onun da arkasında kim var. Yabancı istihbarat örgütleri özellikle kendileri doğrudan sahada olmazlar. Dolayısıyla Ankara’daki tetikçiler ve arkasındakiler tabi ki bulunacak. İnşallah bir takım şeylerde var ama bütün bunların sağlıklı yürütülebilmesi için bazı şeylerin kamuoyunda uluorta konuşulmaması gerekir. Oysa hemen olayın üzerinden 15 dakika geçmeden hükümete yönelik özellikle fail suçlamaları filan, tamam olayın üzüntüsü ile insanlar sağlıklı düşünme yeteneklerini kaybetmiş olabilirler ama daha sonra durup düşündükleri zaman bu tür temelsiz akla ziyan teorilerle devlet birimlerini yönelik karalama kampanyaları yürütmek aynı zamanda yürütülen hem de bundan sonra alınacak önlemlerle ilgili sıkıntı doğurur.

Bazı bakanların istifa etmemesi de alt başlık olarak…

İstifa etmesi istenen bakanlar zaten bağımsız bakanlar. Dolayısıyla sanki hemen bakanların şahısları ile ilgili bir zafiyet söz konusuymuş gibi eleştiriler haksızlık olur. Siyasi olgunlukla ve rasyonalite ile bağdaşmaz. Herkesin bilir bilmez elinde kanıt olmaksızın senaryolar üretmeleri sadece hükümete yönelik değil veya AK Parti’ye yönelik bir isim vererek bir yabancı istihbarat örgütü gibi temelsiz senaryolar üretilmesi de ayrıca sürecin selameti bakamından doğru olmayan işlerdir. Bir şeffaflık bilgi paylaşımı özellikle olaydan etkilenenlerin yakınları olayın ayrıntıları ile bilinmesini isterler en tabi haklarıdır bu ama bu tür araştırma inceleme çalışmaları sırasında bazı hassas bilgilerin kamuya veya açığa çıkmaması gerekir ki selametle sonuca ulaşılabilsin. İşte son sayın başbakanın açıklamasından öğreniyor ki basına yansıyan bir isim yüzünden ciddi ilgili kişinin yakalanması ile ilgili zaaf oluşmuş. Özellikle siyasi sorumluluk sahibi olanların daha soğukkanlı açıklamalar yapmaları beklenir. Bölücü terör örgütünün faaliyetleriyle ilgili olarak herkes lafta dayanışma ifadeleri filan kullanıyorlar ama iş somuta gelince iki satırlık bir deklarasyona bile imza koymaktan kaçındığınız zaman veya anayasal bir hükümette yer almayı reddettiğiniz zaman, elinizi taşın altına koymadığınız zaman sizin bu söylemleriniz çok inandırıcı olmaz.

1 Kasım akşamı nasıl bir tablo ortaya çıkacak? Oy oranları değişecek mi? 7 Haziran’dan bu yana sizce ne değişti?

İstikrar için dirayetli bir tek parti hükümetinin çıkması gerekiyor. Diğer partilerin tek başına iktidar şansı olmadığı ortada. AK Parti’nin oylarını belli biri miktarda artırması halinde tek başına hükümet kurma şansı apaçık görülüyor. Bahçeli zaten 7 Haziran akşamı en kısa zamanda erken seçim dedi sonra değiştirdi herhangi bir koalisyona hayır dedi. Azınlık hükümetine hayır dedi.

300 bini aşkın öğretmen atanmayı bekliyor. Önümüzdeki ilk atama şubat ayında olacak ve bu yıl Meclis’ten alınan izin gereği 10 bin öğretmen ataması cepte. Peki 2016 yılı için kaç yeni kadro talep edilecek ve ne kadarı şubatta kullanılacak?

Maliye bakanı 2016’da bütün kamu için öngörülen kadro sayısını 78 bin küsür diye açıkladı. İlgili arkadaşlarımız biliyor ama kadro tahsisleri bütçe kanunuyla öngörülür. Şubat için 10 bin kadro var. Yeterli bulmuyoruz mümkün olursa 20 bin daha koymayı öngörüyoruz. Bunları için meclisten en az 30-40 binlik kadro almamız lazım. Maliye bakanlığının bize bu kadroları 2016 için kullanma izni vermesi gerekiyor. İnşallah şubatta 10 binin üzerine yeni alacağımız kadroların yarısını ilave edeceğiz öbür yarısını ağustos atamaları için. Şubatta 20 bin öğretmen ataması daha istiyoruz.

Ağustos ayında yapılan atamada 37 bin öğretmenin yüzde 70’i Doğu ve Güneydoğu’da görevlendirildi. Biz de atama gününde terör olaylarının yaşandığı bölgelere atanan bazı öğretmenlerin gözyaşlarına şahit olmuştuk. Nasıl geri dönüşler alıyorsunuz bölgeden?

Çoğu sevinç gözyaşlarıydı. Bir kısmı göreve başlayamadı, ailevi mazereti sağlık sorunu askerlik sorunu gibi olanlar vardı. Hepsine başarılar diliyorum.

Şubatta ataması yapılacak öğretmenler için 4 aylık bir eğitim planladığınızı duyurdunuz. Bu eğitim neleri kapsayacak?

Ağustosta atamaları yapıyorduk eylülde başlatıyorduk. Eylül 15’te gençler okullarına gönderiliyor bu sefer öyle yapmayacağız. En ufak bir değişiklik yaptığımız zaman belli bir medya grubundan hemen eğitim yine altüst oldu her şey silbaştan… Hayır bunlar iyileştirmelerdir. Şubatta atayacağız 1 mart itibariyle maaş almaya başlayacaklar. Biz yeni öğretmenlerimizi hemen atandıkları illere göndermeyeceğiz. Her biri bir danışman öğretmene zimmetlenecek. Her öğretmen adayımızın danışman öğretmeni olacak. Ya bulunduğu ya atandığı yerde bu süreci tamamlayabilir. Siz matematik öğretmenisiniz ama Türkçe dersini de izleyeceksiniz. Yeni öğretmenler tecrübeli öğretmenleri sınıfta izleyecek. Öğretmenler odasında da oturacaksınız. İl milli eğitim müdürünün yayında bir gün geçireceksiniz. Mevzuat nasıl iş üzerinde görecek. Velilerle toplantılara katılacak. 4 ay boyunca hizmet için eğitimden yoğun bir şekilde geçmiş olacak.

Dershanelerin kapatılması dönüştürülmesi çok uzun süre tartışıldı ve artık yeni bir süreç başladı. Özel okula dönüşümler tamamlandı.

Daha önce dershane statüsünde çalışan kurumlar özel öğretim kanunu gereğince temel liseye ya bir ilkokula dönüştüler. Büyük bir kısmı okula dönüştü. Okullarda ücretsiz takviye kursları açtık.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL