MYO Öğrencilerine Çift Diploma

Eğitim Güncel
Meslek yüksekokulu öğrencilerine bir yıl Türkiye’de, bir yıl yurt dışında eğitim görerek, iki kurumun da diplomasını elde etme imkanı veren ”Uluslararası Ortak Ön lisans Programı (UOÖLP)&#...
EMOJİLE

Meslek yüksekokulu öğrencilerine bir yıl Türkiye’de, bir yıl yurt dışında eğitim görerek, iki kurumun da diplomasını elde etme imkanı veren ”Uluslararası Ortak Ön lisans Programı (UOÖLP)” uygulamaya konuldu.

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı‘ndan yapılan yazılı açıklamada, mesleki ve teknik eğitimde bir ilk gerçekleştirildiği ve ”1+1 Çift Diploma Projesi’‘nin başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, proje kapsamında UOÖLP‘ye katılan meslek yüksekokulu öğrencilerinin bir yıl Türkiye‘de bir yıl yurt dışında eğitim görerek, iki kurumun da diplomasını elde etme şansına sahip olacağı ifade edildi.

Bu proje sonunda meslek yüksekokulu öğrencilerinin İngilizceyi meslek dili olarak kullanmalarının hedeflendiği ve iş dünyası için gerekli olan nitelikli eleman ihtiyacının da bu şekilde karşılanmasının öngörüldüğü kaydedildi.

YÖK tarafından 2008 yılı itibari ile Türkiye‘deki meslek yüksekokulları ile İngiltere ve ABD‘deki mesleki ve teknik eğitim veren okullar arasında çift diploma programları oluşturulması yönünde çalışmalar başlatıldığı hatırlatıldı. Bu kapsamda ilk aşamada YÖK tarafından ABD‘deki Uluslararası Kolejler Birliği (CCID) ve İngiltere‘deki Kolejler Birliği (AOC) ile işbirliği protokolleri imzalandığını ifade edildi.