‘Mobbing’e karşı özel birim

Eğitim Güncel
YÖK içinde ama bağımsız bu mobbing merkezinin adı ‘Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi’. Çoğunluğu kadın üyelerden oluşacak birimin başkanlığına ise Kocaeli Üniversitesi’nde 2 dönem r...
EMOJİLE

YÖK içinde ama bağımsız bu mobbing merkezinin adı ‘Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi’. Çoğunluğu kadın üyelerden oluşacak birimin başkanlığına ise Kocaeli Üniversitesi’nde 2 dönem rektörlük yapan Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu seçildi.

Hürriyet’te yer alan habere göre, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığında dün yapılan YÖK Genel Kurulu’nda merkezin görevleri şöyle belirlendi: Üniversitelerde çalışan kadın öğretim elemanlarına yönelik şiddet, mobbing, taciz gibi olayların değerlendirilmesi, bu öğretim elemanlarının statülerinin güçlendirilmesi, karşılaştıkları zorluklara karşı alınacak tedbirlerin yanında ayrıca mobbing ofislerinin, kadın akademisyenlerin, kız öğrencilerin ve kadın çalışanların sorunlarını doğrudan iletebilecekleri bir kanal olacak. Birim, iddialarla ilgili öğrenci ve akademisyenlerle iletişim kurarak, danışma, yönlendirme, koordine etme, yol gösterme işlevini yürütecek.

ÖZGECAN TEDBİRLERİ

YÖK Genel Kurulu önemli bir karar daha aldı. Geçtiğimiz günlerde YÖK’te çalıştayı yapılan toplumsal cinsiyet eşitliği dersi üniversitelerde lisans programlarında mutlaka okutulacak. Buna göre üniversiteler zorunlu ya da seçmeli olarak toplumsal cinsiyet eşitliğin dersini programlarına almak veya her yarıyıl bir bilimsel etkinlik düzenlemek zorundalar. Ders, aynı ya da farklı bir adla okutulabilecek. Bu eğitim e-ders kapsamında da verilebilecek. Lisansüstü eğitimde de bu ders okutulacak. YÖK Genel Kurulu, Mersin’de katledilen Özgecan Aslan’ın yaşadıklarından hareketle de kampuslarda bazı tedbirler alınması için karar aldı. Buna göre üniversitelerin kampus ve derslikleri, özellikle kız öğrencilerin güvenliğine yönelik olarak düzenlenecek. Sınıf, bahçe, koridorların aydınlatılması arttırılacak, haberleşme imkânı hemen her ortamda olacak. Rektörler, yerel yönetimlerle işbirliği içinde üniversite kampuslarına ulaşımın güvenli bir şekilde sağlanabilmesi için gerekli tedbirleri alacak. Özellikle kız öğrenciler için yapılacak olan yeni yurtların, kampus içi veya yakınına kurulması için Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu’yla işbirliği yapılacak.

DİSİPLİN DÜZENLEMESİ

Yükseköğretim Kurulu’nca, Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanları ve Memurları Disiplin Yönetmeliği ile Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nde cinsel taciz, cinsel saldırı, mobbing gibi davranışlara yönelik yeni düzenleme yapılması için bir çalışma başlatılacak. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği algısının geliştirilmesi için üniversite ve topluma yönelik çalışmalar (kamu spotları, logo vb.) konusunda Yükseköğretim Kurulu’nca diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak faaliyetler oluşturulacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme