“Milli Güvenlik Dersi Kaldırılsın” Çağrısı

Eğitim Güncel
BUGÜN TV’de Murat Erdin’in hazırlayıp sunduğu BUGÜN SABAH Programı’na katılan Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu üyesi Ufuk Coşkun, Milli Güvenlik dersinin 1926’dan bu yana çocukl...
EMOJİLE

BUGÜN TV’de Murat Erdin’in hazırlayıp sunduğu BUGÜN SABAH Programı’na katılan Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu üyesi Ufuk Coşkun, Milli Güvenlik dersinin 1926’dan bu yana çocuklara militarizmi, devletçiliği ve güvensizliği aşıladığını belirterek, dersin yeni dönemde mutlaka müfredattan çıkartılması gerektiğini söyledi.

Coşkun, demokratik açılımın konuşulduğu Türkiye’de Milli Güvenlik kitaplarında Kürt vatandaşlarına yönelik önyargılı ifadelerin yer aldığını, başörtüsü ve din özgürlüklerine de kuşkuyla bakan bir ifade bulunduğunu belirtti. Kitaptan örnekler de veren Coşkun, dersin üzerinde üniforma bulunan subaylar tarafından verilmesinin de ayrı bir eğitim faciası olduğunu kaydetti.

Bazı okulların Milli Güvenlik dersinde en yakın garnizon komutanlıklarına geziler düzenlediğini söyleyen Ufuk Coşkun, bu gezilerde çocukların tanka çıkartıldığını, ellerine makinalı tüfek verildiğini anlatarak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın artık bu dür çağdışı görüntülere dur demesi gerektiğini vurguladı.

Hem Milli Güvenlik dersinde hem de her sabah ders öncesinde okutulan andımızın ölmeyi yücelttiğini ifade eden Ufuk Coşkun, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun yeni eğitim-öğretim yılında artık gerekeni yapacağından emin olduklarını sözlerine ekledi.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme