Meslek yüksekokullarının sayısı azaltılacak

Eğitim Güncel
Esra Kaya’nın haberi Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, Kalkınma Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) birlikte yürüttüğü çalışmaya göre meslek yüksekokullarının sayısı azal...
EMOJİLE

Esra Kaya’nın haberi

Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, Kalkınma Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) birlikte yürüttüğü çalışmaya göre meslek yüksekokullarının sayısı azaltılacak. Bu okulların bir bölümü kapatılırken bazıları meslek lisesine dönüştürülecek, bazıları ise birleştirilecek. Böylece son yıllarda aşırı artış gösteren meslek yüksekokulu sayısı kontrol altına alınacak.

ÖZEL SEKTÖR VE MESLEK ÖRGÜTLERİ

Mesleki eğitimin yeniden yapılandırılması çerçevesinde mesleki ve teknik eğitim mezunlarının işgücü piyasasındaki durumu sistematik olarak izlenecek. Özel sektör ve meslek örgütleri mesleki eğitim sürecine dahil olacak. İşverenlerin ve meslek kuruluşlarının meslek yüksekokullarının yönetiminde yer almasının yanı sıra mali yönden aktif katılımı ve desteği sağlanacak. Mesleki ve teknik eğitimde açılacak okullar, işgücü piyasasının ihtiyaçları dikkate alınarak belirlenecek. Uygulanacak programlar, içerikleri de buna göre tespit edilecek.

ÖĞRENCİ BAŞINA DESTEK

Eğitimle istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi için atılan bir başka önemli adımda da organize sanayi bölgelerinde açılan mesleki ve teknik eğitim okullarına, öğrenci başına destek sağlanacak. OSB’lerdeki meslek ve teknik liselere öğrenci başına, öğrencinin devlete maliyetini 1,5 katına kadar ödeme yapılacak. Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği organize sanayi bölgesi dışındaki özel meslek liseleri ile teknik okullara da devlet öğrenci başına destek verecek. Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği organize sanayi bölgesi dışındaki özel meslek liseleri ile teknik okullara da devlet öğrenci başına destek verecek.

Hürriyet