Meslek Liselerinde Kalite Artacak

Eğitim Güncel
YÖK’ün meslek liselerinin önündeki katsayı engelini kaldırmasının yankıları sürüyor. İstanbul’da lise yöneticileriyle bir araya gelen Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, öğrencilere tanınan bu ö...
EMOJİLE

YÖK’ün meslek liselerinin önündeki katsayı engelini kaldırmasının yankıları sürüyor. İstanbul’da lise yöneticileriyle bir araya gelen Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, öğrencilere tanınan bu özgürlüğün beraberinde kalite artışını da getireceğini ifade etti. Lise müdürleri ise meslek lisesi öğrencilerinin başarısının artması için müfredatta da değişikliğe gidilmesi gerektiğine vurgu yaptı.  
 
YÖK tarafından kaldırılan katsayı adaletsizliği, meslek liselerini sevince boğdu. Katsayı adımının önemli olduğunu belirten lise yöneticileri, eğitim kalitesinin yükseltilmesi için müfredat değişikliğinin şart olduğunu söylüyor. İstanbul’da bir araya gelen meslek lisesi yöneticileri, yeni yükseköğretime geçiş sınavının temel dersleri içeren lise müfredatını kapsadığını belirtirken, eşitlik için meslek liselerine matematik, fizik gibi temel derslerde takviye yapılmasını istedi.

Bu eğitim öğretim yılında meslek liselerine gelen öğrenci kalitesinin arttığına dikkat çeken meslek lisesi müdürleri, müdür yardımcısı ve rehber öğretmenleri, yeni katsayı uygulamasının meslek liselerinin ufkunu açtığını dile getiriyor. Yeni sistemi değerlendiren meslek lisesi yöneticileri, katsayı farkının kalkmasıyla bu okullarda eğitim gören öğrencilerin önünün açıldığını dile getirdi. Yöneticiler, üniversiteye giriş puanının 0,15’le çarpılması, kendi alanını tercihte de ek 0,06 puanla çarpılmasının meslek liselerine güç kattığını düşünüyor. Meslek liseli öğrenci hem ön lisans hem de lisans programında kendi alanlarını tercih ettiğinde ek puan avantajından yararlanacak. Yeni sistemde iki yıllık yüksekokullara sınavsız geçişin kaldırılmasını da olumlu bulan mesleki eğitimciler, sistemin öğrenciyi çalışmaya iteceği görüşünde. Meslek lisesinin üniversiteye giriş sürecinde diğer liselerle yarışabilmesi için müfredat değişikliğine ihtiyaç olduğuna dikkat çeken eğitimciler, "Lisans Giriş Sınavı lise müfredatı içeriyor. Genel liselerle yarışabilmesi için meslek lisesinde müfredat değişikliği şart. Özellikle matematik, fen, Türkçe ve geometri gibi temel bilimler konusunda seçmeli dersler konularak meslek liselinin bu alandaki eksikliği giderilmeli." diyor.

Toplantıya katılan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer de, katsayı uygulamasının meslek liselerinin önünü açtığını kaydetti. Özer, "Meslek liseli, zorlama ve yasaklama ile karşılaşmadan istediği mesleği seçecek. Zeki öğrenci iş imkânı sağlayan mesleki eğitim kurumunu tercih edecek." dedi.

MESLEK LİSELERİNDEN DOKTOR VE MÜHENDİSLER ÇIKACAK
İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, yeni dönemde meslek liselerindeki kalitenin artacağını ifade etti. Özer, artık meslek lisesini tercih eden öğrencinin doktor ya da mühendis olabileceğini söyledi. Kendisinin de meslek lisesi mezunu olduğunu anlatan Özer, "Bu sistemle öğrenci ara eleman değil, aranan eleman niteliğinde olacak. Daha önce yürürlükte olan sistemle benim meslek lisesi mezunu oğlum doktor oldu. Bugün bu sisteme yeniden kavuştuk. Meslek liselerinden mühendisler ve doktorlar çıkacak." diye konuştu. Kaliteli, kariyerli ve aranan eleman olmak isteyen gençlerin meslek liselerini tercih edeceğini belirten Özer, bu okulların yıldızının önümüzdeki yıllarda parlayacağını kaydetti.