Eğitim Güncel

Meclis’e ilköğretimde 60 ay şikayeti

Umut Erdem’in haberi  Yasadaki “Mecburi ilköğretim çağı, 6-13 yaş grubunu kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın Eylül ayı sonunda başlar” düzenlemesi velilerin tepkisine neden oldu. Okula başlama yaşının..

Meclis’e ilköğretimde 60 ay şikayeti

Umut Erdem’in haberi 

Yasadaki “Mecburi ilköğretim çağı, 6-13 yaş grubunu kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın Eylül ayı sonunda başlar” düzenlemesi velilerin tepkisine neden oldu. Okula başlama yaşının çok düşük olmasından şikayet eden veliler, düzenlemenin değiştirilmesi için TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurdu.

Minik bir kız

İzmir Karşıyaka’dan dilekçe gönderen Sinan Ergün şunları söyledi: “Benim 2007 doğumlu bir kızım var. Yeni eğitim sistemine göre ilkokula başlaması gerekiyor ancak o daha çok küçük, nasıl onu ilkokula gönderebilirim ki? Şu an kreş-ana sınıfında öğleden sonraları 3-4 saatliğine gidiyor. Ama daha çok küçük minik bir kız çocuğu, neden yaşı bu kadar aşağıya indirdiniz? Bununla ilgili acil düzenleme yapamaz mısınız?”

10 dakika durmaz

İstanbul’dan Neşe Erdan da dilekçesinde, “Benim oğlum 2007 doğumlu ve yeni yasa çıkmadan önce 2012-2013 eğitim öğretim yılında ana sınıfına gideceğini düşündüğümüzden hiç kreşe göndermedik” dedi. Erdan şöyle devam etti: “Bu yeni kanunla beraber adeta yıkıldık. 2 aydır, 4+4+4 konuşmaktan ve endişelenmekten yorulduk. Ben çalışan bir anneyim. 5 yaşındaki çocuğumun tek başına servisten inip eve gelmesini istemiyorum. Bu sene 2005-2006 doğumlular başlayacak. 2007 doğumlular da eklenince sayı olarak o kadar öğrenciye istenilen kalitede ve ihtimamda eğitim verileceğine inanmıyorum. Henüz 10 dakika yerinde duramayan oğlumun 40 dakika sırada oturmaya mecbur bırakılmasını istemiyorum. Maddi durumu iyi olanlar özel okulla bunu aşabilecekler. Özel okula gönderemeyen bizim gibi aileler ne yapsın? Bu durumun yetkililer tarafından çözüme kavuşturulmasını rica ediyorum. Sesimizi lütfen duyun!”

Hürriyet
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL