MEB’den “içki” genelgesi

Eğitim Güncel
Bakanlık tarafından gönderilen genelgede, tanıtım gezilerinde içki içen öğrenciler hakkında Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği kapsamında ceza verileceğinin öğre...
EMOJİLE

Bakanlık tarafından gönderilen genelgede, tanıtım gezilerinde içki içen öğrenciler hakkında Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği kapsamında ceza verileceğinin öğrencilere duyurulması istendi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Muammer Yasar Özgül’ün imzası ile üniversitelere gönderilen 2008/87 sayılı "Üniversiteleri Tanıtım Gezileri" konulu genelgede, üniversiteler uyarıldı. Söz konusu genelgede, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü; ve Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’ndan yapılan ihbar mektubu üzerine söz konusu uyarının yapıldığı belirtilerek, okuldaki eğitiminde temel amacın öğrencilerin zihinsel, bedensel ve ruhsal açıdan gelişmesini sağlamak olduğuna vurgu yapıldı.

"KURUMLARDAN ÖNLEM ALINMASINA YÖNELİK TALEPLER GELDİ"

Genelgede, öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirilip üst programa geçişlerinin sağlanması, kendileri için en uygun yüksek öğretim programın seçebilmeleri böylece istedikleri yönde eğitim almaları için üniversitelerin öğrencilere gerekli tanıtımları yapmasının son derece önemli olduğu vurgulandı. Genelgede, şöyle denildi:

"Son günlerde Bakanlığımıza intikal eden bilgilerden, bazı üniversitelerimizin kendi üniversitelerini tanıtmak amacıyla düzenlemiş oldukları tanıtım programlarında, ortaöğretim öğrencileri açısından uygun düşmeyen, öğrencilerimizde psikolojik ve pedagojik anlamda olumsuz etkiler yaratabilecek, gezinin esas amacı dışına yönelik olarak öğrencileri içki içmeye teşvik edici içkili eğlenceler düzenlenmesi gibi uygulamalarda bulunulduğu, bu durumun çok sayıda öğrenci ve velileri rahatsız ettiği anlaşılmaktadır. Ayrıca Bakanlığımıza resmi, özel, kişi ve kurumlardan ulaştırılan yazılarda da bu tür olumsuzlukların önlenmesine yönelik talepler yer almaktadır."

İÇKİ İÇEN ÖĞRENCİYE CEZA

Söz konusu durum üzerine üniversiteleri tanıtım amacıyla, düzenlenen programlarda gezilerin, eğitimin bir parçası ve devamı niteliğinde olduğu için gezi programlarında öğrenciye uygun olmayan davranışlardan kaçınılması gerektiğinin vurgulanması istendi. Tanıtım programına katılacak öğrencilerin mutlaka yönetici veya rehber öğretmenler nezaretinde katılmalarının sağlanması gerektiğine dikkat çekilen genelgede, tanıtım programı öncesi, program süresi ve program sonrasında öğrencilerin davranışlarını olumsuz yönde etkileyecek ortam ve davranışlardan uzak tutulması istendi. Ayrıca genelgede, tanıtım programının amacı dışına çıkmamasına özellikle özen gösterilmesi gerektiğinin altın çizilirken "aksi davranışlarda" bulunanlar hakkında hakkında Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği hükümlerinin uygulanacağının öğrencilere duyurulması istendi. MEB Müsteşarı Özgül, "Gerekli titizliğin gösterilmesi ve okul idarelerinin gerekli tedbirleri alması hususunda gereğini rica ederim" dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme