MEB’de Köstebek mi Var

Eğitim Güncel
Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı çalışan 687 bin öğretmenin sicil ve T.C. kimlik numaralarının yer aldığı pek çok bilgi çalınarak, internette bir paylaşım sitesine yüklendi Eğitim alanındak...
EMOJİLE

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı çalışan 687 bin öğretmenin sicil ve T.C. kimlik numaralarının yer aldığı pek çok bilgi çalınarak, internette bir paylaşım sitesine yüklendi

Eğitim alanındaki birçok hizmetin sanal ortamda yapılmasını sağlayan, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetim Bilgi Sistemi’ndeki (İLSİS) tüm verilerin, internetteki ünlü paylaşım sitesi Rapidshare’de paylaşıma açıldığı ortaya çıktı.
Her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği sitedeki verilerde, 687 bin öğretmenin T.C. kimlik numaraları, isimleri, çalıştıkları okullar gibi sadece il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde bulunması gereken bilgiler yer aldı. Bilgiler, 130 megabaytlık bir dosya içerisinde siteye eklendi.
Sisteme, sıkıştırılmış dosya içerisinde eklenen dosyanın bir-iki dakika içerisinde bilgisayara indirilebileceği belirtiliyor. Durumun ortaya çıkması, e-okul ve İLSİS gibi sistemlerin güvenliğinin ne kadar sağlandığının sorgulanmasına neden oldu.

‘Köstebek mi var?’
MEB yetkilileri, yalnızca ilk kademe bilgilerin çalındığını ve bakanlığın konuyu soruşturduğunu belirtti. CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, TBMM’ye verdiği soru önergesiyle   MEB içerisinde bir köstebek olup olmadığını sordu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme