MEB ve YÖK’ten İşbirliği

Eğitim Güncel
Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) işbirliğince eğitim fakültesi dekanlarının katılacağı  toplantı düzenlenecek. Toplantıda eğitim fakültelerine öğrenci seçim sürecine  ili...
EMOJİLE

Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) işbirliğince eğitim fakültesi dekanlarının katılacağı  toplantı düzenlenecek. Toplantıda eğitim fakültelerine öğrenci seçim sürecine  ilişkin standartların oluşturulması, öğretmen yetiştiren kurumların yeniden  yapılandırılması gibi önemli konular ele alınacak. Bakanlık ve YÖK tarafından ”Nitelikli Öğretmen Yetiştirmede Eğitim  Fakültelerinin İşlevi ve Yeni Yaklaşımlar” konulu toplantı düzenlenecek. 26 Mart  Pazartesi günü Başkent Öğretmenevi’ndeki toplantıya eğitim fakültelerinin dekanları katılacak.
 
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, toplantı öncesi eğitim fakültesi  dekanlarına davet mektubu gönderdi. Dinçer mektubunda, 21. yüzyılın  küreselleşmenin de etkisiyle bilimsel, teknolojik ve toplumsal gelişimlerin  yaşandığını, bunların geleneklerde, kurumlarda, düşünce, değer ve davranışlarda  değişim süreçlerini başlattığını bildirdi.
 
Bu değişimden en çok etkilenen alanların başında eğitim ve öğretmenlik  mesleğinin geldiğini belirten Bakan Dinçer, şunları kaydetti:

”Eğitim yaklaşımlarını, öğrenme süreçlerini, öğrenci profilini  değiştiren bilgi çağı, bir öğretmenden beklenen nitelikleri de değiştirmiştir.
 
Bilgi toplumunun nitelikli öğretmenlerini yetiştirme çabamızda, öğretmen  aday adaylarının öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumlarına seçimi, bu seçime  temel oluşturan nüfus-öğretmen ihtiyacı dengesi, öğretmen yetiştirmeye ilişkin  programların öğretmen yeterlilikleriyle olan ilişkisi ve mesleğe geçişte esas  olan seçme sistemi temel sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır.
 
Milli Eğitim Bakanlığı olarak on yıllardır nicel sorunları çözme  noktasında gösterdiğimiz gayreti, bundan sonra niteliğin yükseltilmesi ve eğitim  sistemini etkin ve verimli hale getirmek yönünde göstermek üzere başlattığımız  çalışmalarda eğitimin tüm paydaşlarının görüş ve katkıları büyük öneme  sahiptir.”
 
97 eğitim fakültesi dekanın katılacağı belirtilen toplantıda, eğitim  fakültelerine öğrenci seçim sürecine ilişkin standartların oluşturulması,  öğretmen yetiştiren kurumların yeniden yapılandırılması, hizmet öncesi öğretmen  eğitimi programlarının yeniden ele alınacak.
 
Toplantıda ayrıca, fakülte-okul işbirliğinin öğretmenlik uygulaması  temelinde yeniden düzenlenmesi, hizmet öncesi öğretmen eğitim akreditasyonu  çalışmalarının yapılması, öğretmenlik alanlarına ilişkin uzun projeksiyonların  oluşturulması ve normların belirlenmesi, KPSS eğitim bilimleri testinin alan  bilgisini de içerecek şekilde yapılması konuları görüşülecek.
 
Milli Eğitim Bakanı Dinçer ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın  açılış konuşmalarını yapacağı toplantıda panel de düzenlenecek.
 
 ”Eğitim Fakültelerinde Öğretmen Yetiştirme Süreci ve Yeni Yaklaşımlar”  konulu panelde, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey,  Eğitim Fakülteleri Dekanlar Konseyi Başkanı Prof. Dr. Cemil Öztürk, Hacettepe  Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Kavak görüşlerini paylaşacak.

AA