MEB kişisel gelişim için ”wing-tsun” öğretecek

Eğitim Güncel
Milli Eğitim Bakanlığı, savunma sanatı wing-tsun, sürü yöneticiliği, Anadolu ve Türk kültürü ile geleneksel Türk mutfağı kurslarının da yer alacağı çok sayıda kurs açacak. Hayatboyu Öğrenme Genel Müdü...
EMOJİLE

Milli Eğitim Bakanlığı, savunma sanatı wing-tsun, sürü yöneticiliği, Anadolu ve Türk kültürü ile geleneksel Türk mutfağı kurslarının da yer alacağı çok sayıda kurs açacak.

Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde, istihdamın artırılmasına katkı sağlamak, işsizliğin azaltılması, kendi iş yerlerini açmak isteyenlerin bilgi, beceri ve yetkinliklerinin artırılması amacıyla meslek edindirme kursları düzenlenecek.

Bunun için hazırlanan yeni programa göre, halk eğitim merkezlerinde el sanatları teknolojisi, gıda teknolojisi, grafik ve fotoğraf, güzellik ve saç bakım hizmetleri, inşaat teknolojisi, kişisel gelişim ve eğitim, müzik ve gösteri sanatları ile spor kursları açılacak.

El sanatları programında, ahşap yakma tekniği, Isparta halı dokuma, Fethiye kaya halı dokuma, tığ örgü para kesesi ile turistik ve hediyelik eşya yapımına yönelik kurslar da olacak.

Spor kurslarında ise savunma sanatı wing-tsun eğitimi verilecek. 1. dereceden 12. dereceye kadar sürecek eğitimlerin yanı sıra zihinsel engelliler özel atletizm kursu da düzenlenecek.

Gıda teknolojisinde kursiyerler süt hijyeni eğitimi alacak. Hayvan yetiştiriciliği kursunda ise sürü yöneticiliği eğitimi verilecek.

İnşaat teknolojisindeki kurslarla alçı plaka asma tavan, bölme duvar, depreme dayanıklı yapılarda altyapı ve malzeme deneyleri öğretilecek. Kişisel gelişim ve eğitimde ise Anadolu ve Türk kültürü, geleneksel Türk mutfağı ile Türk kültürü kursları düzenlenecek.

Müzik ve gösteri sanatları kursunda, tulum ile zurna eğitimlerinin yanı sıra halk oyunlarının çeşitli yöreleri öğretilecek.

AA