Eğitim Güncel

Matematik soruları zorladı, Türkçe kolaydı

Milli Eğitim Bakanlığınca  Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi kapsamında, 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik ikinci dönem merkezi ortak sınavların ilk gün oturumları sona erdi. Toplam 1 milyon 167 bin 854 öğrencinin..

Matematik soruları zorladı, Türkçe kolaydı

Milli Eğitim Bakanlığınca  Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi kapsamında, 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik ikinci dönem merkezi ortak sınavların ilk gün oturumları sona erdi.

Toplam 1 milyon 167 bin 854 öğrencinin katılımının öngörüldüğü ve yarın da devam edecek ortak sınavlar, yurt içinde 970 merkezdeki 16 bin 176 okulda ve 92 bin 924 salonda, yurt dışında ise 15 merkezde ve 21 okulda gerçekleştiriliyor.

Öğrenciler, bugünkü birinci oturumda Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden sınava girdi. Sınavda oturumlar saat 09.00, 10.10 ve 11.20’de başladı. Her ders için dört seçenekli çoktan seçmeli testlerden oluşan 20 soruluk A, B, C ve D kitapçık türleri kullanıldı ve her bir dersin test süresi 40 dakika oldu. Öğrenciler, olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında belirlenen sınıflarda sınava alındı.

Sınav öncesinde özel gereksinimlerini belgelendiren ve bilgileri modüle işlenen 3 öğrencinin hastanede, 179 öğrencinin evde, 10 bin 884 öğrencinin de tek kişilik sınıfta sınava alınması planlandı.

Matematik Soruları Zorladı, Türkçe Kolaydı

Özelllikle Twitter ve Facebook üzerinden sınavı değerlendiren öğrenciler, Matematik sorularının zorluğundan yakınırken Türkçe sorularının ise kolay olduğunu dile getirdi.  #teog hastagiyle görüş bildiren öğrenciler, Matematik sınavının oldukça zor olduğundan şikayetçiydi.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları ise bir önceki TEOG’a göre daha kolaydı.

Twitter’da #teog hastagiyle yapılan paylaşımlar şöyle;

Matematik

Matematik

Matematik

Yarın İkinci Oturum Yapılacak

Öğrenciler yarınki ikinci oturumda ise fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınava girecekler. Yarın yapılacak İngilizce testini 1 milyon 166 bin 275 öğrenci, Fransızca testini 383 öğrenci, Almanca testini 370 öğrenci ve İtalyanca testini de 11 öğrenci yanıtlayacak.

TEOG sınavına giremeyen ve geçerli mazeretini belgelendiren öğrenciler, 14-15 Mayıs tarihlerinde mazeret sınavlarına girebilecek. Sınav sonuçları, haziran ayı içerisinde e-okul sisteminde açıklanacak.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL