Matematik Dersi

Eğitim Güncel
  Matematik Dersi Sayılarla düşünme sanatı olarak tanımlanan Matematik, sayı ile işlem bilimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Matematik Dersi, beyin jimnastiği yaptırarak, sayıların ve işlemlerin o...
EMOJİLE

 

Matematik Dersi

Sayılarla düşünme sanatı olarak tanımlanan Matematik, sayı ile işlem bilimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Matematik Dersi, beyin jimnastiği yaptırarak, sayıların ve işlemlerin oluşturduğu bir düşünce sistemini ifade etmektedir. Hayatın sayılarla ilgili bölümü olarak karşımıza çıkan Matematik, sayılarla oynama sanatı olarak da tanımlanmaktadır. Sayıların çeşitli teknik ve yöntemlerle sistematik bir şekilde incelenmesi olarak tanımlanan Matematik, öğrencilerin yaratıcı düşünce gücünü geliştirmeyi hedefler.

İnsan aklının bir ürünü olarak karşımıza çıkan Matematik, insan beyninin geliştirilmesi noktasında oldukça başarılı olduğu bilinmektedir. İnsanların beyinsel gelişimini destekleyen sayılar sentezi olarak da tanımlana Matematik, insanları düşünmeye itmektedir. Esasında tam olarak bir bulmaca gibi olan Matematik, bir takım işlemleri bir bütün olarak yapabilmeyi de ifade etmektedir. Bilimsel manada Matematik, sayıların mantık ile doğrular üzerine kurallı bir biçimde yazılması olarak tanımlanabilmektedir.

Matematik Dersinde Başarılı Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Matematik her ne kadar zor bir ders olarak tanımlansa da doğru teknik ve yöntemler kullanıldığında bu dersin kolay anlaşılır bir ders olduğu ortaya çıkmaktadır. Peki Matematik dersinde başarılı olmak için neler yapılmalıdır? İşte cevaplar!

  • Öncelikle Matematik müfredatı gözden geçirilerek, gereksiz bilgiler kitaplardan çıkartılmalıdır.
  • Kitaplarda yer alan Matematik konularına daha somut açıklamalar getirilmelidir.
  • Matematik Dersi konuları basitten karmaşığa doğru belirli bir sırayla anlatılmalıdır.
  • Matematik Dersi, günün ilk saatlerinde okutulmalıdır.
  • Konular anlatıldıktan sonra anlamlı örnek sorular mutlaka çözülmelidir.
  • Matematik konularına karşı olumsuz bir yargının oluşmasına engel olunmalıdır.
  • Matematik konuları sürekli olarak tekrar edilmelidir.
  • Matematik dersinde en önemli öğrenme biçiminin bol bol çözümlü sorular çözülmesi gerektiği unutulmamalıdır.
  • Ders işlendikten hemen sonra örnek sorular çözülmeli, sonrasında da eve geldikten sonra o gün işlenen konuya dair çok sayıda farkı soru çözülmelidir.