LYS-3 edebiyat-coğrafya sınavı başladı

Eğitim Güncel
 Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) sonuncusu, edebiyat-coğrafya sınavı (LYS-3) başladı.   Türkiye’de 81 il merkeziyle Lefkoşa’da saat ...
EMOJİLE

 Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) sonuncusu, edebiyat-coğrafya sınavı (LYS-3) başladı.

  Türkiye’de 81 il merkeziyle Lefkoşa’da saat 10.00’da başlayan sınava, 649 bin 716 aday katılıyor.

Tek oturumda yapılan sınav, 120 dakika sürecek. LYS-3’te, Türk dili ve edebiyatı testi ile Coğrafya-1 testi yer alacak. Türk dili ve edebiyatı testinde, 56 soru bulunacak ve 85 dakika cevaplama süresi verilecek. Coğrafya-1 testinde ise 24 soru yer alacak ve 35 dakika cevaplama süresi tanınacak. Testler ayrı soru kitapçıklarında olacak ve tek cevap kağıdı kullanılacak.

Adayların çoğunluğu, kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sabah erken saatlerden itibaren sınav yerlerine geldi. Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri, emniyet görevlileri tarafından elle ve dedektörle arandı. Adaylar, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturtuldu.

Salondaki görevliler, adayların tek tek kimlik kontrollerini yaptı. Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra salon başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlattı. Daha sonra soru kitapçıkları, kalem, silgi dağıtıldı. Cevap kağıtlarındaki gerekli yerler adaylarca doldurulduktan sonra sınav başladı.

Sınav sırasında adayların kısa bir süre için bile olsa salondan çıkmaları yasak. Her ne sebeple olursa olsun sınav salonundan ayrılan aday, sınava devam edemeyecek.

AA