Liseli Halil Şirket Kurdu

Eğitim Güncel
Ankara Cumhuriyet Ticaret Meslek Lisesi 12’nci sınıf öğrencisi Halil Şafak Kılıç, bilişim şirketi kurdu. Ankara Cumhuriyet Ticaret Meslek Lisesi Bilişim Teknolojileri alanı Web Programcılığı dal...
EMOJİLE

Ankara Cumhuriyet Ticaret Meslek Lisesi 12’nci sınıf öğrencisi Halil Şafak Kılıç, bilişim şirketi kurdu.

Ankara Cumhuriyet Ticaret Meslek Lisesi Bilişim Teknolojileri alanı Web Programcılığı dalı 12’nci sınıf öğrencisi Halil Şafak Kılıç, girişimci ruha sahip kendi işini kurmayı başarabilen örnek bir öğrenci.

Okulundan üç arkadaşını da yanında işe alan Kılıç, kurduğu şirkette bilişim hizmetleri alanında çalışıyor. Ayrıca iki arkadaşı da şirketinde staj yapıyor. Web tasarım ve kodlama, web hosting, domain tescil hizmetleri, grafik ve tasarım, kartuş toner dolumu, bilgisayar ve yazıcı tamir-bakım-onarım, ağ sistemleri kurulumu ve firmalara özel web radyo kurulumu alanlarında şirketinde hizmetler veriyor. Hukuki olarak bir arkadaşının üzerine olan bu şirket faaliyet göstermeye devam ederken, Kılıç 18 yaşını doldurduğunda kendi adına yeni bir şirket açacak.

Kılıç, altı yaşından beri bilgisayara karşı ilgisi olduğunu, okulunu ve bölümünü de bilinçli olarak seçtiğini ve gerekli olan teknik bilgi, donanım ve eğitimi okulunda aldığını söylüyor. Derslerden aldığı bilgilerle yola çıktığını söyleyen Kılıç, okulundaki bilgisayarların tamir ve bakımını da yaparak, okula maddi katkıda da bulunuyor.

Okul Müdürü Mehmet Eren, amaçlarının toplumda beğenilen bireyler yetiştirmek olduğunu söyleyerek, “Öğrencimiz Kılıç, liderlik ve yaratıcılık özelliklerine sahip bir çocuk. Burada aldığı eğitim de ilgi alanıyla örtüşüyor ve ortaya böyle güzel sonuçlar çıkıyor. Türkiye’nin geleceği açısından girişimci çocuklarımız çok önemli” diye konuştu.

Seminerler verecek

İnternet ve telefonlarda özel güvenlik sistemleri, görme ve yürüme engellilerle ilgili farklı projeleri olan Kılıç, bilişim teknolojileriyle ilgili seminerler vermek istediğini de söylüyor. Hayal gücünün gelişmesinde izlediği çizgi filmlerin de etkisi olduğunu dile getiren Kılıç, bilişimin hayallerini gerçekleştirmede iyi bir sektör olduğunu ifade ediyor. Kılıç, firmalara özel web radyo sistemi ile firmaların ürün ve kampanyaları hakkında müşterilerine reklam yapabileceğini bildirerek, bu projeyle firmaların kendi reklamlarını ücretsiz ve istedikleri yerden gerçekleştirebileceklerinin de altını çiziyor. Kılıç görme ve yürüme engellilerle de ilgili projelere sahip.

Sekiz kişilik ekibi var

Okulda sekiz kişilik bir çalışma ekibi oluşturan Kılıç, mezun olmadan önce okula yeni başlayan öğrencilerden de elemanlar yetiştireceğini söylüyor.

Bilginin paylaşımla artacağına ve yeni şeylerin ortaya çıkacağına inandığını ifade eden Kılıç, “Benden daha iyi olabilecek arkadaşlar yetiştiriyorum” diyor.

Şirketinde üniversite mezunu eleman çalıştırdığını da dile getiren Kılıç, aldığı mesleki eğitimin önemine dikkat çekiyor. Mesleki liselerde okutulan Girişimcilik derslerinde öğrendikleri işyeri ortamı, çalışma hayatı, yöneticilik gibi konulara ilgi duyduğunu ve bu derslerden ticari düşünceyi öğrendiğini belirtiyor. Çalışma arkadaşlarını da titizlikle seçtiğini söyleyen Kılıç, dürüst, çalışkan ve maddi imkânı yetersiz arkadaşlarını tercih ederek ailelerin ‘hayır dualarını’ almak istediğini de ekliyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme