Eğitim Güncel

KYK burs ve kredi sonuçlarını açıkladı

Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ocak ayından itibaren ödenen burs ve kredilerin, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın talimatıyla bu yıl ekim ayından başlayacak şekilde ödeneceği belirtildi. Açıklamada, Kredi ve Yurtlar..

KYK burs ve kredi sonuçlarını açıkladı

Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ocak ayından itibaren ödenen burs ve kredilerin, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın talimatıyla bu yıl ekim ayından başlayacak şekilde ödeneceği belirtildi. Açıklamada, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından, lisans öğrencileri için aylık 400 lira, yüksek lisans öğrencileri için aylık 800 lira, doktora öğrencileri için de aylık bin 200 lira burs ve kredi ödemesinin yapılacağı ifade edildi. 

KREDİ VE BURS SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ  

Öğrencilerin burs ve kredi başvuru sonuçlarını “https://sonuc.kyk.gov.tr/” adresinden öğrenebileceği, burs ve kredi çıkan öğrencilerin e-devlet üzerinden 27 Kasım 2016 saat 23.59’a kadar taahhütnamelerini onaylamaları gerektiği bildirildi.

Bu sene bir ilk yaşanacak

Burs/krediler lisans öğrencileri için aylık 400 lira, yüksek lisans öğrencileri için aylık 800 lira, doktora öğrencileri için ise aylık 1200 lira olarak ödeniyor. Daha önce Ocak ayından itibaren ödenen kredi ve burslar bu yıl Ekim ayından itibaren ödenecek. Böylece, yüksek öğrenime bu yıl itibariyle başlayan öğrenciler Aralık ayında 3 burs/kredi miktarı birden almış olacaklar.

Kimler burstan yararlanabilir?

Kurumun en çok hassas olduğu alanlardan biri olarak kimlere burs veriliyor:

– Herhangi bir üniversitede “ön lisans” öğrencisi olana

– Bir üniversitede “lisans” öğrencisine

– Açık Öğretimde okuyan “önceliğe sahip olan öğrenciler”e. Önceliğe sahip olanlar: Şehit çocuğu veya kardeşi, gazi çocuğuna, anne ve babası ölü olanlara.

– İki yıllık bir üniversiteyi bitirdikten sonra, dört yıllık üniversiteye geçenlere.

– Öğrenci, yüksek lisans yapıyorsa veya doktora öğrencisiyse. (Dikkat edilmesi gereken husus: hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmemektedir.)

– ÖSYM’nin yaptığı sınavda ilk 100’e giren öğrencilere otomatik olarak verilmesi

– Öğrenci şayet “amatör milli sporcu” belgesine sahipse

Bu maddeleri karşılayanlara kurum tarafından burs verilmektedir.

Kimler krediden yararlanabilir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu hangi öğrencilerin kredi alabileceğini kendi sitesinden yayınladı. Buna göre:

– Üniversitede okuyanlar (Önlisans ve Lisans)

– Herhangi bir iş yerinde çalışmayanlar, asgari ücret almayanlar,

– Vakıf üniversitesinde okuyan öğrenciler

– Ailesinde şehit olan öğrenciler- Yenişafak

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL