Kudret Öğretmenin Eli Öpülür

Eğitim Güncel
Manisa’nın Salihli ilçesinde, Beş Eylül İlköğretim Okulu Müdürü Kudret Er, okuldaki bedensel engelli öğrencisi için özel asansör yaptırdı. İlköğretim 1. sınıftan 5. sınıfa kadar her yıl dersleri...
EMOJİLE

Manisa’nın Salihli ilçesinde, Beş Eylül İlköğretim Okulu Müdürü Kudret Er, okuldaki bedensel engelli öğrencisi için özel asansör yaptırdı.

İlköğretim 1. sınıftan 5. sınıfa kadar her yıl derslerini “pekiyi” derecesiyle geçen Serpil Özdil, 6. sınıftan itibaren okulun ikinci katında yer alan sınıfına nasıl çıkacağı konusunda yaşadığı endişe ve sıkıntıyı, okul müdürünün duyarlı yaklaşımı sayesinde aştı. Küçük Serpil’in eğitiminin “engele takılmaması” için girişimlere başlayan okul müdürü Kudret Er, hayırseverlerin, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve okuldaki velilerin desteği ile okula özel bir asansör yaptırdı.

Er, yaptığı açıklamada, Serpil’in, okulun en başarılı öğrencilerinden birisi olduğunu belirtti. Okullar açıldığında Serpil’in yeni sınıfı için okulun 2. katına çıkmak zorunda kaldığını ifade eden Er, şöyle konuştu: “İlk günlerde öğrencimiz, bizler, ailesi ve arkadaşlarının yardımları ile okulun 2. katına çıkarılıyordu. Ancak bu riskli olduğu kadar sıkıntı da yaratıyordu. Öğrencimizin rahat bir şekilde 2. kata çıkabilmesi için ilk olarak merdiven kenarlarına rampa yapmayı düşündük, ama okul binası eski bir yapı olduğu için fiziki şartlar buna müsaade etmedi. Ben de merdiven boşluğu kısmına asansör yapma fikrini ortaya attım. Bu konuyu İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Vedat Karabıyık ile paylaştım. O da gerekli her türlü şeyi yapmam için bana yetki verdi.”

5 BİN LİRA MASRAFLA ENGELLER KALDIRILDI
Bunun üzerine ilçedeki sanayi bölgesine giderek işin uzmanlarıyla görüştüğünü ve kısa sürede fizibilite çalışması yaparak bu düşünceyi hayata geçirdiklerini anlatan Er, toplam 5 bin liraya mal olan asansör maliyetinin hayırseverler, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve öğrenci velilerince karşılandığını söyledi.
Kudret Er, öğrencisi Serpil’in artık hiçbir zorluk çekmeden ve hiç kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan okulun 2. katında bulunan sınıfına kolayca çıkabildiğine işaret ederek, bunu yapabilmiş olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Başarılı öğrenci Sibel Özdil de, okul müdürünün bu desteği sayesinde sorun yaşamadan sınıfına rahat bir şekilde çıkabildiğini belirterek, “Eğer bu asansör yapılmasaydı, bu okuldan ve 5 yılımı geçirdiğim arkadaşlarımdan mecburen ayrılmak zorunda kalacaktım. Çünkü 2. kata çıkmam çok zor oluyordu. Bu asansörün yapımında katkısı olan başta müdürüm olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi.