Kriz Harvard’ı Teğet Geçmedi

Eğitim Güncel
ABD Başkanı Barack Obama dahil sayısız ünlünün mezun olduğu ve dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer alan Harvard Üniversitesi’nde, ekonomik kriz nedeniyle gelirlerin Haziran ayı sonunda y...
EMOJİLE

ABD Başkanı Barack Obama dahil sayısız ünlünün mezun olduğu ve dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer alan Harvard Üniversitesi’nde, ekonomik kriz nedeniyle gelirlerin Haziran ayı sonunda yaklaşık yüzde 30 düşmesi bekleniyor. Geçen yılın Haziran ayında 36.9 milyar dolar gelire sahip olan üniversitenin bu yılki gelirinin 26 milyar dolarda kalacağı öngörülüyor. ABD‘nin en zengin üniversitesi konumundaki Harvard‘ın geliri böylece kriz nedeniyle 2005 yılındaki seviyesine düşmüş olacak. Üniversite yönetimi, kriz nedeniyle ortaya çıkan gelir kaybı sonucu emekli olan veya başka üniversiteye transfer olan ünlü profesörlerin yerini doldurucak yeterli bütçeye sahip olmadıklarını açıkladı.

PROFESÖRLER KAYGILI
Yeni ‘star’ akademisyenler transfer edemeyen üniversitede bu yüzden önümüzdeki dönem sınıf mevcut sayısının artacağı öğrenildi. Bazı araştırma programlarını pahalıya mal olduğu gerekçesi ile iptal eden üniversite yönetimi laboratuvar araç ve gereç alımında da kesintiye gitti. Kriz nedeniyle bütçede sıkıntı yaşayan üniversitenin masraflarda kesintiye gitmesini değerlendiren profesörler, dünyaca ünlü üniversitede eğitim kalitesinin düşmesinden ve itibar kaybı yaşanmasından endişe ediyor. Harvard Üniversitesi fizik profesörlerinden Eric Mazur, "Kesinti kesinlikle üniversitedeki akademisyenleri ve öğrencileri olumsuz yönde etkileyecek. Herkes bu enstitünün ana misyonun etkilenmeyeceğini savunuyor ama dolaylı yoldan da olsa etkilenecek. Önümüzdeki yıllarda bunu hepimiz göreceğiz" diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi