Köy Okulu Kızların Hayatını Değiştirdi

Eğitim Güncel
İlçeye 40 kilometre uzaklıktaki Işıkpınar köyünde bulunan 2 derslikli ilköğretim okulunda, öğrencilerin birleştirilmiş sınıflarda eğitim görmesi ve fiziki kapasitesinin yetersiz olması nedeniyle ailel...
EMOJİLE

İlçeye 40 kilometre uzaklıktaki Işıkpınar köyünde bulunan 2 derslikli ilköğretim okulunda, öğrencilerin birleştirilmiş sınıflarda eğitim görmesi ve fiziki kapasitesinin yetersiz olması nedeniyle aileleri tarafından okula gönderilmeyen kız öğrenciler, iki yıl önce 10 derslikli yeni bir okul yaptırılmasının ardından köy muhtarı, imam ve okuldaki öğretmenlerin iknası sonucu eğitime kazandırıldı.       

Işıkpınar İlköğretim Okulu Müdürü Diler Kaya, okulda 150’si kız, 300 öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.       

İki yıl önce sadece 15 kızın okula gönderildiğini vurgulayan Kaya, yeni okul binasının yapılmasıyla tüm kızların eğitime kazandırıldığını ve çevre köylerdeki öğrencilerin de bu okula geldiğini ifade etti.       

Kaya, kısa sürede okula uyum sağlayan kız öğrencilerin, birçok etkinlikte görev aldığını da bildirerek, ”Kızlarımız katıldıkları sınavlarda ve etkinliklerde erkeklerden daha başarılı oluyor. Bu da onların öz güvenlerini kazanmaları noktasında bizim için çok önemli bir faktör” dedi.      

Kız öğrencilerin derslerin yanı sıra sosyal etkinliklere de büyük ilgi gösterdiğine değinen Kaya, oluşturulan futbol takımı, halk oyunları ekibi ve tiyatro grubunda da kızların başarılı olduğunu dile getirdi.
       
”DAHA HIRSLI VE AZİMLİLER”
Kaya, kız öğrencilerin başarılı olabilmesi için büyük bir hırsa büründüğüne dikkati çekerek, ”Bunun en büyük nedeni kızların ileri yaş problemi ve bir an evvel başarılı olma isteği. Kızlarımızın yaşları erkeklerimize göre daha büyük. O yüzden yaşları geçmeden bir şeyleri başarmaya çalıştıkları için onların daha hırslı ve daha azimli olduğunu görüyoruz” diye konuştu.       

Beden Eğitimi Öğretmeni Mehmet Garbi Erdoğan ise kız öğrencilerden oluşan futbol takımını ve halk oyunları ekibini çalıştırdığını belirterek, ”Kızlarımızın isteği üzerine okulda kız futbol takımı ve halk oyunları ekibi oluşturduk. İmkanlarımız kısıtlı olduğu için sahamıza kerestelerden kale yaptık. Kendi imkanlarımızla kızlarımızın sosyal etkinliklere katılımına yardımcı oluyoruz” şeklinde konuştu.       

Kız öğrencilerden Nuran Çiftçi ise ders dışındaki zamanlarını, sosyal faaliyetlere ayırdıklarını ifade ederek, tiyatro grubundaki arkadaşlarının sergiledikleri oyunları kendilerinin yazdığını ve okulda hazırlanan programla gösterime sunduğunu söyledi.      

Kısıtlı imkanlara rağmen kısa sürede güzel çalışmalara imza attıklarını anlatan Çiftçi, il genelinde katılmayı planladıkları yarışmalarda ise birinciliği hedeflediklerini vurguladı.     

Futbol takımında oynayan Derya Talay isimli öğrenci de spor malzemesine ihtiyaçları olduğunu bildirerek, ”Maçlarda forma yerine şalvar giyerek ya da okul kıyafetlerimizle sahaya çıkıyoruz. Köyde yapabileceğimiz bir etkinlik olmadığı için bu şekilde top oynayarak boş vakitlerimizi değerlendiriyoruz” dedi.       

Talay, kendilerine malzeme desteği ve imkan sunulduğu takdirde büyük başarılara imza atacaklarına inandığını vurgulayarak, eğitime kazandırılmalarında büyük çaba gösteren öğretmenlerine teşekkür etti.

Ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme