Koşu Yarışında İnanılmaz İhmal

Eğitim Güncel
Üsküdar Belediyesi’nin “Toplumda Sporu Tabana Yayma ve Geliştirme Projesi” kapsamında Burhan Felek Spor Kompleksi’nde ilköğretim öğrencileri arasında düzenlediği yarışlarda 2 ö...
EMOJİLE

Üsküdar Belediyesi’nin “Toplumda Sporu Tabana Yayma ve Geliştirme Projesi” kapsamında Burhan Felek Spor Kompleksi’nde ilköğretim öğrencileri arasında düzenlediği yarışlarda 2 öğrencinin kolu kırıldı.

SPORCU KEŞFİ İÇİN

Öğretmen ve velileri çileden çıkaran spor yarışları, geçen hafta Üsküdar Burhan Felek Kapalı Spor Salonu’nda yapıldı. “Üsküdar Enlerini Arıyor” adı verilen yarışmalar ilçe belediyesinin organizasyonu ile yapıldı. Müsabakaların amacı ise Üsküdar’da bulunan ilköğretim okullarında atletizm sporunu sevdirme, rekabet duygusunu hissettirme, sosyalleşme, iletişimkurma, becerilerini fark etmelerini sağlama düşüncesi olarak duyuruldu.

800 ÖĞRENCİ YARIŞTA

Proje kapsamında Üsküdar’daki 64 ilköğretim okulunda okuyan yaklaşık 67 bin öğrencinin sportif taraması yapıldı ve aralarından 800 öğrenci seçildi. Sürat, güç, dayanıklılık açısından en yetenekli öğrencilerin belirlenmesini amaçlayan yarışmaların ilki 7 Aralık Salı günü yapıldı.

UYARMIŞLAR AMA

Yarışlar başlamadan önce, iddiaya göre beden eğitimi öğretmenleri bir dizi eksiklik gördü ve yetkilileri, “Bu koşullarda yarışma yapılamaz” diye uyardı. Ancak dinleyen çıkmadı ve yarışlar başladığında korkulan oldu. Spor salonunda İ.Y. adlı öğrencinin kolu kırılması sırasında kargaşa yaşanırken aynı şekilde bu kez Mustafa Noyan İlköğretim Okulu’ndan bir erkek öğrenci duvara çarptı ve onun da kolu kırıldı.

YARIŞ SÜRÜYOR

Kolu alçıya alınan iki öğrenciye 3’er haftalık rapor verildi. Yaşanan aksaklıkların ise Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne rapor edildiği öğrenildi. Yarışmaların ilk turunda başarılı olarak bir üst tura çıkmayı başaran öğrenciler, 28 Aralık’ta ikinci kademe, 18 Ocak’ta final yarışlarına katılacak.

NASIL OLMASI GEREKİYOR?

Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu Öğretim Üyesi ve Eğitsel Oyunlar Uzmanı Yardımcı Doçent Doktor Nusret Ramazanoğlu alınması zorunlu önlemleri şöyle sıraladı:

-Oyunların başlangıç ve bitiş noktaları duvarlardan en az 30 metre uzak olmalı.
-Eğer mesafe sorunu yaşanıyorsa sporcuların çarpması ihtimaline karşı kalın minderler konulmalı.
-Zemin kaygan olmamalı.
-Oyun alanında kesinlikle delici, kesici aletler bulundurulmamalı.
-Müsabaka doktorunun ve ambulansın hazır bekletilmesi gerekir.
-Sporcular oyunlar öncesinde sağlık kontrolünden geçirilmeli.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme