Kısa vadede merkezi sınav sistemini kaldıracağız

Eğitim Güncel
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, kısa vadede merkezi sistemi kaldıracaklarını, okulu öne çıkaracalarını söyledi. Avcı, ”Orta vadede test sınavı yerine klasik sınav geliyor. Öğrencilerimiz sanata s...
EMOJİLE

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, kısa vadede merkezi sistemi kaldıracaklarını, okulu öne çıkaracalarını söyledi.

Avcı, ”Orta vadede test sınavı yerine klasik sınav geliyor. Öğrencilerimiz sanata spora daha fazla vakit ayıracak. Stresin olmadığı yerleştirme sistemi oluşturuyoruz” dedi.

İşte Nabi Avcı’nın konuşmasının satır başları…

Ortaöğretime yerleştirmede, öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının yüzde 30’u ile 8.sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının yüzde 70’inin toplamı, yerleştirmeye esas puanı oluşturacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan yeni ortaöğretime geçiş sisteminde fen ve teknoloji, matematik, Türkçe, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi ile inkilap tarihi ve Atatürkçülük dersleri, merkezi değerlendirme sistemi kapsamında olacak. Merkezi değerlendirmeler iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere yapılacak.

Yeni ortaöğretime geçiş sisteminde, 2013-2014 eğitim öğretim yılından başlayarak 6 temel ders için 8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi merkezi gerçekleştirilecek.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, güncellenen sistemle çocukları rahatlatmayı hedeflediklerini belirterek, ”Yeni bir sınav getirmiyoruz, yeni hiçbir sınav getirmiyoruz. Sene içinde zaten yapılan yazılı sınavlardan her dönemde birer tanesini daha kontrollü yapacağız” dedi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme