Kartal’da gençlerden hadis ziyafeti

Eğitim Güncel
Kartal Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen Ezbere Hadis Okuma Yarışması’nın finali gerçekleştirildi. Okulun konferans salonunda gerçekleşen ve vatandaşların da büyü...
EMOJİLE

Kartal Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen Ezbere Hadis Okuma Yarışması’nın finali gerçekleştirildi. Okulun konferans salonunda gerçekleşen ve vatandaşların da büyük ilgi gösterdiği yarışmaya Kâbe-i Muazzama müezzini Ahmet Yunus Hoca’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ve selamlama konuşmasıyla başlandı.

ÖĞRENCİLERİMİZİN HZ. PEYGAMBER DİLİNDEN KONUŞMALARINI SAĞLAMALIYIZ
Okul müdürü Bekir Akman, amaçlarının öğrencilerinin Hz. Peygamber dilinden konuşmalarını sağlamak olduğunu ve imam hatip olarak Hz. Peygamber’in sünnetini icra etmeye çalıştıklarını söyledi.  İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Tüysüz de faaliyetin önemine dikkat çekerek yarışmacı öğrencileri tebrik etti ve kurumsallaşmanın önemine değindi.

1400 YILLIK MİRAS

İstanbul İl Müftü Yardımcısı Caner Akdemir ise, Hz. Muhammed’in sözlerinin ezberlenmesinin 1400 yıllık bir miras olduğunu da söyledi ve yarışmayı hazırlayanlara teşekkür etti.

ÖĞRENCİLERDEN HADİS ZİYAFETİ

Konuşmaların ardından geçilen yarışmada tam bir hadis ziyafeti verildi. Üç kategoride yarışan öğrencilerin performansları görülmeye değerdi. Özellikle son bölümde Veda Hutbesini okuyan öğrenciler, izleyicileri duygu seline boğdu.

2-3 Mayıs’ta elemelere katılan 40 ile 600 hadis arasında hadis ezberleyen 100’ün üzerindeki öğrencinin tamamına çeyrek altın verildiği yarışmanın finalinde yarışmaya hak kazanan 20 öğrencinin her birine umrenin yanı sıra tablet, MP3, saat, kitap gibi çeşitli ödüller takdim edildi.

Yarışmaya Kartal İlçe Kaymakamı Cemil Aksak, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan, Haseki Eğitim Merkezi Müdürü Adil Bor, Kartal ve Pendik İlçe Milli Eğitim Şube müdürleri ve çok sayıda okul müdürü, işadamı, siyasi parti temsilcisi ve basın mensubu katıldı.

1400 YILLIK MİRASA SAHİP ÇIKTILAR
Törende konuşan İstanbul İl Müftü Yardımcısı Caner Akdemir, Hz. Muhammed’in sözlerinin ezberlenmesinin 1400 yıllık bir miras olduğunu da söyledi. Okul Müdürü Bekir Akman da, amaçlarının öğrencilerinin Hz. Peygamber dilinden konuşmalarını sağlamak olduğunu ve imam hatip olarak Hz. Peygamber’in sünnetini icra etmeye çalıştıklarını söyledi.
YARIŞMA KATEGORİLERİ
9. SINIFLAR
1- Yasemin Yavuz
(151 Hadis)     
2- Merve Selvi
(120 Hadis)      
3-  Kader İkiz
(90 Hadis)      
10-11-12. SINIFLAR
Ayşenur Akyüz
(235 Hadis)     
Seda Özkan
(300 Hadis)       
Ruveyda Akman
(240 Hadis)      
ŞAMPİYONLAR
Mervenur Barutçu
(601 Hadis)   
Beyza Demirci
(511 Hadis)    
İlknur Kılıçsokan
(401 Hadis)     

Muhammd Emin (Akit)