Kara Harp Okulunda mezuniyet töreni

Eğitim Güncel
Kara Harp Okulunun 166. dönem mezunu teğmenler, törenle diplomalarını aldılar. Kara Harp Okulu Orgeneral Cemal Tural Stadyumu’ndaki törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eş...
EMOJİLE

Kara Harp Okulunun 166. dönem mezunu teğmenler, törenle diplomalarını aldılar.

Kara Harp Okulu Orgeneral Cemal Tural Stadyumu’ndaki törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile kuvvet komutanları, bazı ülkelerin Ankara büyükelçileri, askeri ataşeler ve diğer davetliler katıldı. 

Kara Harp Okulundan mezun olan 27’si kadın, 42’si kardeş ve dost ülkelerden olmak üzere 832 Harbiyeli, stadyuma “Harbiye Marşı”nı söyleyerek girdi.

Tören, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şeref tribününden Harbiyelileri, “Kara Harp Okulu, merhaba” diyerek selamlamasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral İzzet Çetingöz, aziz şehitlerin kanlarıyla bayraklaşan vatan topraklarının en kutsal hazine olduğunu, dünyanın en kıymetli coğrafyasında yer alan cennet vatanda yaşayabilmenin kolay olmadığını ve icabında bedel ödemeye hazır olunması gerektiğini söyledi.

 Çetingöz, “Bu hazineyi koruyabilmek ve yüce ulusumuzu sonsuza dek huzur ve güven içinde yaşatabilmek, etkin, caydırıcı ve saygın bir orduyu zorunlu kılmaktadır” diyerek, bunun da ancak çağın gereklerine uygun, çok iyi eğitilmiş insan gücüyle mümkün olacağını anlattı.

Tümgeneral Çetingöz, gönülleri ve zihinleri vatan, bayrak ve millet sevgisiyle dopdolu, gözleri vazife coşkusuyla parlayan genç teğmenlerin, kahraman Türk ordusunun saflarında her türlü görevi büyük bir azim ve gururla ifaya, icabında vatan, millet ve vazife uğrunda seve seve canlarını fedaya hazır olduklarını vurguladı.

Genç teğmenlere de hitap eden Çetingöz, askerlik yeminine daima sadık kalmalarını, İç Hizmet Kanunu’nda anlam ve ruhunu bulan mesleki değerleri korumalarını, mutlak itaat esasına dayanan disiplin ve savaşçı ruhtan asla taviz vermemelerini istedi.

Genç teğmenlere, cumhuriyetin temel niteliklerine, milli ve kültürel değerlere sahip çıkmaları, akıl ve bilim esasına dayanan Atatürk ilke ve inkılaplarını daima rehber edinmeleri tavsiyesinde bulunan Tümgeneral Çetingöz, “Sorumluluğunuz ağır, yolunuz uzun ve zor ancak Kara Harp Okulunda aldığınız eğitim ve kazandığınız yetenekler, her türlü güçlüğü yenmenizde size yardımcı olacaktır. Bu şerefli ve kutlu yolda bahtınız açık, kılıcınız daima keskin olsun” ifadesini kullandı. 

Dönem birincisi Piyade Teğmen Sami Okutan’ın konuşmasının ardından mezunlar ant içti, yaş kütüğüne yıldız ve plaket çaktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan birinciye diploma

Törende daha sonra diplomalar dağıtıldı ve dereceye girenlerin öz geçmişleri okundu. Okul birincisi Piyade Teğmen Okutan, diplomasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan, okul ikincisi Piyade Teğmen İsmail Aslan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz’dan, okul üçüncüsü Muhabere Teğmen Zekeriya Kaleli de Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan aldı. 

Okul dördüncüsü Jandarma Teğmen Hakan Gökmener’e ise diplomasını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar verdi.

Dereceye giren diğer teğmenlerin diplomaları da protokol üyeleri tarafından takdim edildi, daha sonra misafir öğrencilerin de aralarında bulunduğu mezunlar diplomalarını aldı. 

Öğrenci alayı sancağının devir tesliminin de yapıldığı törende, sancaktar ve sancak muhafızlarına kılıç ve diploma verildi.

Tören, mezun Harbiyelilerin geçişiyle sona erdi. Teğmenlerin geçişi sırasında davetliler uzun süre alkışladı.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme