İzmirli Gençler Arı Gibi

Eğitim Güncel
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin fikirlerini hayata geçirmesiyle araştırma ve uygulama yönlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Edinilen bilgiye göre, kentte pro...
EMOJİLE

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin fikirlerini hayata geçirmesiyle araştırma ve uygulama yönlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Edinilen bilgiye göre, kentte proje kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla 2004 yılından bu yana yürütülen çalışmalar sonucunda hazırlanan proje ve bu çalışmalara katılan okul sayısında artış görülüyor.

Avrupa Birliği (AB) Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) 2004 yılında 10 okuldan 29 projeyi onaylarken, bu yılın 7 ayında 42 okulun 42 projesini onayladı. Ulusal Ajans’ın onayladığı proje sayısı ve verdiği hibe miktarı bakımından ”verimli” bir yıl olan 2008 yılında da onaylanan 69 proje için 2 milyon 82 bin 378 avro hibe verilmişti.

AB fonlarından bu yılın temmuz ayına kadarki döneminde onaylanan 42 proje için 865 bin 945 avro hibe alındı. Böylece Ulusal Ajans’ın 2004 yılından bu yana İzmirli öğrencilerin onayladığı proje sayısı 316’ya, bu projeler için verilen hibe de 7 milyon 17 bin 323 avro’ya çıktı.

‘DÜŞÜNEN, ARAŞTIRAN, UYGULAYAN ÖĞRENCİ İSTİYORUZ”

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Rağip Üye, yaptığı açıklamada, proje üretimi açısından Türkiye’nin en verimli illerinden birinin İzmir olduğunu söyledi. Kentte araştırmayı, düşünmeyi seven insanların olduğunu belirten Üye, proje üretmenin kentin kültürüne uygun olduğunu dile getirdi.

Üye, ”Düşünen, araştıran, uygulayan öğrenciler istiyoruz” diyerek proje üretimiyle ilgili çalışmaların sürdürüleceğini, projelerin yıl sonunda düzenlenen etkinliklerde sergileneceğini anlattı. İzmir’in ”Bilim Olimpiyatı” adıyla düzenlediği etkinliği hatırlatan Üye ”Bu olimpiyatın Türkiye’de örneği yok. Bu etkinlikle projeleri de desteklemiş oluyoruz. Ayrıca herkesin fikir ve düşüncesini paylaşmak üzere ‘Bir Fikrim Var’ adıyla bir internet sitesi oluşturacağız. Böylece fikirleri bir havuzda toplamayı istiyoruz” dedi.

AB PROJELER BİRİMİ KURULMUŞTU

Fikir üreten, fikirlerini projelere dönüştürebilen öğrenciler amaçlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 2004 yılında AB Projeler Birimi kurulmuştu.

Bugün ”Proje Koordinasyon Ekibi” olarak bilinen ekip, proje konusunda öğretmen ve okul idarecilerine seminerler veriyor. Okul ve kurumlara proje danışmanlığı yapan ekip, proje partneri bulma konusunda da yardım veriyor. Sekiz kişilik ekip, İzmir dışında, başka illere de proje hazırlanmasında destek oluyor.

PROJELERİ SAYESİNDE DÜNYAYI DA GEZİYORLAR

Öğrenciler projeleri kapsamında yurt dışına da gitme fırsatı buluyor.

Proje ortağı ülkeleri ziyaret eden, o ülkelerde ortak çalışmalarda bulunan öğrenciler, kendi şehirlerinde de yabancı arkadaşlarını konuk ediyorlar.

Bugüne kadar toplam bin 446 öğrenci, öğretmen ve okul idarecileri eşliğinde yurt dışına gitti.