İTÜ SAVTEK Havacılık Yaz Okulu başladı

Eğitim Güncel
Yaz okuluna katılan öğrenciler, 10 gün sürecek eğitimler kapsamında dikey kalkış ve iniş yapabilen insansız hava aracı tasarımına yönelik çalışmalar yapacak. İstanbul Teknik Üniversitesi Savunma Tekno...
EMOJİLE

Yaz okuluna katılan öğrenciler, 10 gün sürecek eğitimler kapsamında dikey kalkış ve iniş yapabilen insansız hava aracı tasarımına yönelik çalışmalar yapacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi Savunma Teknolojileri Kulübünün (İTÜ SAVTEK) ”Havacılık Yaz Okulu” başladı.       

İTÜ’den yapılan açıklamaya göre, Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ”Havacılık Yaz Okulu”na, Türkiye’nin farklı üniversitelerinden 43’ü kadın, 250 öğrenci başvurdu. Başvurular arasından 50 öğrenci, yaz okuluna kabul edildi.       

Yaz okulu, aralarında Hacettepe, ODTÜ, Ege, Erciyes, Çukurova, Yeditepe, TOBB, Osman Gazi, Anadolu gibi üniversitelerin de aralarında bulunduğu 20 farklı üniversiteden öğrencilerin katılımıyla başladı. Öğrenciler ilk gün İTÜ Rotorlu Hava Araçları Araştırma Merkezi’ndeki (ROTAM) laboratuvarlarını gezerek burada yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.       

Dikey kalkış ve iniş yapabilen (Vertical Take off and Landing/VTOL) insansız hava aracı (İHA) tasarımına yönelik çalışmaların yapılacağı etkinlikte, farklı üniversitelerden ve farklı disiplinlerden yetenekli öğrenciler 10 gün boyunca akademisyen ve uzman sanayicilerden eğitim alacak. Alınan eğitimler çerçevesinde takımlar, belirlenen ihtiyaçları karşılayabilecek en iyi insansız hava aracı tasarımını ve fizibilite çalışmasını ortaya koyabilmek için kıyasıya mücadele edecek. Ayrıca öğrenciler, aerodinamik, transmisyon ve mekanik tasarım, aviyonik, araç tasarımı, haberleşme sistemleri ve malzeme gibi derslere katılacak.       

”İTÜ SAVTEK Havacılık Yaz Okulu” programı çerçevesinde İTÜ’de misafir edilecek olan öğrencilerin çalışmalarının, Türkiye’de insansız sistemlerin geleceğinin tartışılacağı ”İTÜ SAVTEK İnsansız Sistemler Konferansı”nda sunulması planlanıyor.     

İTÜ SAVTEK’in ”Havacılık Yaz Okulu” projesine, İTÜ Rektörlüğü, Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), Hava Harp Okulu, Türk Hava Kurumu (THK) ve Savunma Sanayi İmalatçıları Derneği (SaSaD) ile birlikte savunma ve havacılık alanında faaliyet gösteren birçok kurum ve kuruluş destek veriyor.       

Yaz okuluna ayrıca Aselsan, Alp Havacılık, CADEM, FİGES, Kara Kuvvetleri Komutanlığı 5. ABMK, Vestel Savunma tarafından eğitim desteği sağlanıyor. Yaz okulu, 15 Eylül’e kadar sürecek.

Ntvmsnbc
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme