İşte Öğretmen Hastalıkları

Eğitim Güncel
Meslek hayatları boyunca sürekli seslerini kullanmak zorunda kalan öğretmenlerin karşılaştığı en önemli sağlık sorunu genellikle ses tellerinde ve boğaz bölgesinde oluşuyor.   Öğretmenlerde sıkça...
EMOJİLE

Meslek hayatları boyunca sürekli seslerini kullanmak zorunda kalan öğretmenlerin karşılaştığı en önemli sağlık sorunu genellikle ses tellerinde ve boğaz bölgesinde oluşuyor.
 

Öğretmenlerde sıkça boğazda yanma, ağrı, yabancı cisim hissi, kuruma, gıcık tarzında öksürük gibi farenjit bulgularına rastlandığını söyleyen Kadıköy Şifa Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Engin Aktaş, bu duruma sürekli kapalı ve kalabalık bir ortamda çalışmanın, özellikle tebeşir tozu gibi boğazda tahrişe sebep olan maddelere maruz kalmanın ve sık konuşmanın yol açabileceğini vurguladı. Ayrıca sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmek, sigara kullanımı, mideden boğaza doğru asit kaçağı (reflü), burun tıkanıklığı gibi etkenlerin de farenjit ataklarını sıklaştırdığını veya hastalığın daha ağır seyretmesine neden olduğunu belirtti.

Aktaş, eğitimcilerin bir başka sağlık sorununun da ses kısıklığı ve diğer ses hastalıkları olduğunu aktardı. Sesin yoğun kullanımı sonucu ses tellerinde şişlik ve kızarıklık, ses teli nodülü ve poliplerin oluşabileceğini açıklayan Aktaş, ses tellerinin fazla zorlanmasının cerrahi tedavi gerektirebilecek nodüllere (ses telleri üzerinde sert çıkıntılar) ve poliplere (ses telinin belirli bir noktada fazlaca şişerek saplı bir çıkıntı halini alması) yol açabileceğini vurguladı.

Öte yandan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Ali Canpolat da özellikle ilköğretim öğretmenlerinin duruş bozukluğu şikâyetleri olduğunu aktardı. Canpolat bunun sebebini şöyle açıkladı: "Özellikle ilköğretim okullarında görevli öğretmenler sınıf donanımının küçük yaştaki çocuklara uygun olarak tasarlanmasından dolayı, sıkça eğilmek veya uzun süre ayakta durmak zorunda kalıyorlar. Bunun sonucunda eklemlere inen kuvvet dengeli dağılmadığından pek çok öğretmende duruş bozukluğu ve kas iskelet sisteminde zayıflama görülüyor."

Zaman