İşte KPSS Çetesinin Şifreleri

Eğitim Güncel
Kamu Personeli Seçme Sınavı‘nda (KPSS) soruların çalındığına ilişkin iddiaların araştırılması sırasında ortaya çıkan ‘ÖSYM sınavlarında kopya çekme skandalı’ emniyetin teknik takibiy...
EMOJİLE

Kamu Personeli Seçme Sınavı‘nda (KPSS) soruların çalındığına ilişkin iddiaların araştırılması sırasında ortaya çıkan ‘ÖSYM sınavlarında kopya çekme skandalı’ emniyetin teknik takibiyle de kanıtlandı. Star Gazetesi’nin haberine göre, yapılan takipte zanlıların, sınavlar öncesinde birçok kez kendi aralarında telefon görüşmesi yaptığı ve şifreli konuştukları saptandı.

Sınavları ‘maç’ olarak nitelendiren çete üyelerinin kopya çekmek için kullanılacak kulaklıklara da ‘krampon’ şifresi verdiği tespit edildi.

SINAV ÖNCESİ ‘TATBİKAT’ YAPMIŞLAR

Örneğin, 2010 yılı Temmuz ayında gerçekleşen görüşmede zanlılardan S.E.’nin, S.G. ile yaptığı görüşmede “Biz maça çıkmadan önce krampon alıyorduk, onları nerden alıyorduk” diye sorduğu, S.G’nin de kopya çekme işinde kullanılan kulaklıkların satıldığı yerin adresini verdiği belirlendi.

Soruların hazırlanmasında görevli bir öğretim üyesi tarafından cevapları alan çetenin, sınav gününden önce okullara giderek deneme yaptığı da ortaya çıktı. Kopya işlemleri sırasında komedi gibi olaylar da teknik takibe takıldı. Bazı adayların, kulaklık aracılığıyla verilen kopyaları tam olarak duyamadığı için yanlış işaretlediği, bazılarının ise kitapçıkların cevaplarını karıştırdığı, bu durumun örgüt üyeleri arasında tartışmalara neden olduğu belirlendi.