Eğitim Güncel

İHL ortaokullarına rekor kayıt

Ahmet Fatih Erturan’ın haberi Yeni eğitim döneminde Türkiye genelinde 650 imam hatip ortaokulu açıldı ve bu okullara toplam 97 bin öğrenci kayıt yaptırdı. 28 Şubat darbesinden sonra eğitimde büyük değişimler..

İHL ortaokullarına rekor kayıt

Ahmet Fatih Erturan’ın haberi

Yeni eğitim döneminde Türkiye genelinde 650 imam hatip ortaokulu açıldı ve bu okullara toplam 97 bin öğrenci kayıt yaptırdı.

28 Şubat darbesinden sonra eğitimde büyük değişimler olurken en büyük sarsıntıyı meslek okulları ve imam hatipler gördü. İmam hatip ve meslek okullarının ortaokulları bölümleri kapatıldı. Lise kısımlarına ise üniversite sınavında katsayı uygulaması getirildi. Öğrencilerin üniversiteye girişi birkaç bölüm dışında imkansız hale geldi. Pekçok okul kapandı ve öğrenci mevcutları büyük oranda düştü. 4+4+4 kesintili zorunlu eğitim modelinin meclisten geçmesiyle birlikte imam hatiplerin ortaokul kısımları tekrar açıldı.

Kontenjan fazlası talep geldi

Öncesinde Yüksek Öğretim Kurumu tarafından kat sayı uygulamasına son verildi. Böylece üniversite giriş sınavlarında puan hesaplamaları diğer okullarla eşit seviyeye getirilerek haksız rekabet ortadan kaldırıldı. Yeni eğitim sistemiyle imam hatiplere eşit rekabet ve orta kısım açma imkanı tanınınca veliler bu okullara ilgisi daha da arttı. Geçen yıla kadar okul müdürleri öğrenci ararken bu yıl ilk defa okullarda kontenjan fazlası talep oldu. Yeni eğitim dönemiyle birlikte Türkiye genelinde 650 imam hatip ortaokulu açılırken bu okullara başvuran öğrenci sayısı ise 97 bin civarında oldu.

Katsayı kararının ardından İmam Hatiplilere bir iyi haber de Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi. Yeni yönetmelikle İHL’lerin amacına ilişkin ifade değiştirilerek “İmam Hatipler hem mesleğe hem de yüksek öğretime hazırlık yapar” denildi.

‘HALK, DEMOKRATİK HAKLARINA KAVUŞTU’

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer, 28 Şubat darbesi ile eğitimde toplum mühendisliğine girişildiğini belirterek şunları söyledi: “Eğitim alanında yıllardır demokrasinin en büyük özelliği olan düşünce özgürlüğü ve seçebilme özgürlüğünden mahrum bırakılan milletimiz 4+4+4 yeni eğitim sistemiyle birlikte bu haklarına yeniden kavuşmuş oldu. İmam hatip okulu mezunu olanlar hain, devlet düşmanıymış gibi gösterilmiş; bu ülkenin evladı değilmiş gibi muamele görmüşlerdir. Bugün demokratik haklarına kavuşan milletimiz İmam hatiplere yoğun ilgi gösteriyor.

Buradan insanımızın değerlerini öğrenmeye ne kadar hasret kaldığını görüyoruz. Umarız bundan sonra kimse insanımızın değerlerine ipotek koymaya kalkmaz”

Okullar halkın bir parçası ayrılamaz

Demokratik Eğitimciler Sendikası Gürkan Avcı, da İHH’lara yönelik halkın ilgisinin kayıtlarda ortaya çıktığın belirtti. Avcı, velilerin taleplerine göre değerlendirildiğinde İmam Hatip liselerinin halkın bir parçası gibi olduğunu belirterek, “Buna göre de halkı bu okullardan ayırmamamız gerekiyor. Aslında bu taleplere baktığımızda bir nevi halkın tepkisi olarak da nitelendirebiliriz” diye konuştu.

Star

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL