İBB’den velilere servis ücreti uyarısı

Eğitim Güncel
  Velilere servis ücreti uyarısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi servis ücretlerine zamla ilgili spekülasyonlara bir duyuruyla son verdi. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin UK...
EMOJİLE

 

Velilere servis ücreti uyarısı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi servis ücretlerine zamla ilgili spekülasyonlara bir duyuruyla son verdi.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin UKOME’nin servis ücretlerine yaptığı yüzde 4 zammı yüzde 10 olarak uygulayacağız kararının hukuki temelinin bulunmadığı açıklandı.

Kanuna göre, ulaşım ve toplu taşıma servis hizmetlerini plânlamak ve ücret tariflerini, belirlemede yetkinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde olduğu hatırlatıldı.

Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından alınan kararların, belediyeler, bütün kamu kurum kuruluşları ve ilgililer için bağlayıcı olduğu vurgulandı.

Açıklamada, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun dayanak göstermesi de değerlendirildi.

İki kanunun hükümlerinin çelişkiye yol açtığı vurgulandı ancak bu durumda hukuken belediyenin yetkisinin geçerlilik taşıdığı bildirildi.

Ayrıca ekmek fiyatlarının belirlenmesine yönelik örneklere de değinen belediye, bu konuda 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu’nda bir hüküm bulunmadığını belirtti.

Açıklama “Bu nedenle, servis taşımacılarının zarar görmemesi ve velilerin mağdur olmaması için, UKOME tarafından belirlenen okul servis ücret tarifesine uyulması gerektiği hususu, servis taşımacıları ve velilere duyurulur” vurgusuyla bitirildi. 

 

UKOME’nin tarifesine göre İstanbul’da en kısa mesafe 140, en uzun mesafe 25 kilometre 345 lira olmuştu. /trthaber